praca w domu

Uwaga na oferty pracy w domu

      Brak komentarzy do Uwaga na oferty pracy w domu

Praca w domu jest nierzadko ideałem dla osób pracujących na etacie w biurowcach. Młodzi ludzie, poszukując najlepszego dla siebie sposobu na zarabianie pieniędzy, często przyglądają się atrakcyjnie wyglądającym ofertom pracy zdalnej, publikowanym na grupach Facebook lub portalach ogłoszeniowych. Niestety większość z nich nie jest prawdziwymi ofertami pracy. Na co uważać poszukując oferty pracy w domu?

Praca w domu – afiliacja produktów bankowych

Najczęstszym przykładem nadużycia są oferty „pracy”, które są w rzeczywistości programi partnerskimi dla konkretnych produktów bankowych. Dający tego typu ogłoszenia mają prowizje od np. lokat, które zostaną zakupione za pośrednictwem ich linka afiliacyjnego. „Praca” polega tutaj na tym, że i my będziemy nawoływać kolejne osoby do rejestracji w programie, a osobom, które są „wyżej” nabijać tym samym wyższe prowizje. Trudno nazwać to pracą. W tym przypadku nie ma mowy o pewnym zarobku, który tak mocno jest podkreślany w ogłoszeniu.

Praca w domu – piramidy finansowe

W tym przypadku chodzi o zakładanie konta w programie, w którym osoba oferująca Ci pracę, otrzymuje małą kwotę. Ty – jako nowy członek „firmy” – zarobisz bardzo niewiele lub wcale. Często w tego typu programach jesteśmy proszeni o wpłacenie pieniędzy w dolarach. Jeśli to uczynimy – celem późniejszego zysku – z dużym prawdopodobieństwem swoją gotówkę stracimy, a nasz „rekruter” otrzyma prowizję od wpłaconej przez nas sumy. Abyśmy mogli zarabiać na tych samych zasadach co nasz „pracodawca” musimy wykonywać te same zadania co on. A zatem reklamować się na grupach Facebook’a, portalach ogłoszeniowych i … oszukiwać ludzi perspektywą godnego zarobku.

Po czym rozpoznać nieprawdziwą ofertę pracy w domu?

Jeśli zobaczymy wystarczająco dużo tego typu ofert pracy, ich cechy charakterystyczne zaczną nam się uwypuklać, a wtedy rozpoznanie przyjdzie z łatwością. Wchodząc w piramidy finansowe lub sprzedając produkty bankowe stracisz czas, a pieniądze zarobią jedynie firmy, które są właścicielami danych artykułów. Przyjrzymy się najbardziej popularnym zwrotom i zachętom, jakie spotkać można w ogłoszeniach takich ofert „pracy w domu”:

  • „Zarobisz 1 000 zł w tydzień! Bez wysiłku!” | „Zarobisz od 3 000 zł wzwyż”
  • „Bez wkładu własnego, bez inwestycji”
  • Wymagania 18 lat i konto bankowe
  • Kilka wypłat w ciągu dnia, szybkie wypłaty
  • Duże zarobki przy pracy dodatkowej
  • Krótki czas pracy – pracujesz tylko 30 minut/1h/2h dziennie
  • Często występuje również zdjęcie dużej ilości banknotów
  • „Nie składaj CV. Napisz do mnie wiadomość”

Jak wygląda prawdziwa praca w domu?

Oczywiście, mimo wielu nadużyć w przypadku ofert, praca w domu jest jak najbardziej możliwa. Zarówno w oparciu o normalną umowę, jak i praca na własny rachunek jako freelancer. Ta druga opcja wydaje się zdecydowanie ciekawsza, ponieważ daje nieograniczony potencjał zarobkowy oraz mniejszą kontrolę przez przełożonych. Sami ustalamy czas wykonywania pracy, ale musimy uważać na terminy, aby zbytnio nie odkładać wszystkiego na później.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *