Umowa o kredyt gotówkowy – na co uważać, jak ją czytać?

Chcesz wziąć kredyt gotówkowy, ale obawiasz się, że nie zrozumiesz zapisów w umowie kredytowej i podpiszesz nie to, na co się umawiałeś z przedstawicielem banku? Podpowiadamy, na co uważać, gdy zaciąga się kredyt. Wyjaśniamy, jak czytać umowę o kredyt gotówkowy.

Gdzie wziąć kredyt gotówkowy?

Zanim skupimy się na tym, co trzeba sprawdzić przy podpisywaniu umowy o kredyt gotówkowy, warto zastanowić się nad tym, jak w ogóle go wziąć – gdzie szukać i na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Dzisiaj z pomocą przychodzi wiele serwisów o tematyce finansowej. Kredyty gotówkowe porównać można m.in. na hotmoney.pl/kredyty-gotowkowe/. Dzięki porównywarce można wyszukać najkorzystniejszą ofertę.

 Umowa o kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę?

Gdy wybierze się już bank, w którym chce się wziąć kredyt gotówkowy, wówczas warto sprawdzić szereg rzeczy. Jakich? Warto zacząć od tego, czy dane osobowe się zgadzają. To istotne nie tylko z uwagi na weryfikację tożsamości, ale i fakt, że zmiana danych może sporo kosztować. Warto więc upewnić się, że nie wkradł się błąd w nasze imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer dowodu osobistego i PESEL.

Kolejno do sprawdzenia jest kwota kredytu i koszt jego udzielenia. Nie może tego zabraknąć. Podpisać należy tylko taki dokument, w którym pojawi się informacja o wysokości przyznanego kredytu, ale i wszystkich kosztach, jakie są z nim związane. Przede wszystkim istotne jest oprocentowanie i to właściwie RRSO. Ważne jest też to, czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne.

Oprócz tego istotny jest fakt, czy bank pobiera prowizję za udzielenie kredytu. Jeśli tak, to czy jest ona pobierana od razu, a więc doliczona do pierwszej raty, czy może będzie się ją spłacać w każdej kolejnej. Jeśli tak, to czy odsetki będą wyliczane od kwoty powiększonej o prowizję, czy nie.

Nie bez znaczenie jest też to, czy kredyt musimy ubezpieczyć. To bezpośrednio wpływa na wysokość raty. Od niedawna banki nie mogą wymuszać na nas, byśmy decydowali się na ich produkty. Można samodzielnie wybrać ubezpieczyciela. Istotne jest jednak to, co zyskuje się w ramach współpracy z nim.

W przypadku kosztów mówić należy i o innych opłatach, takich jak te związane np. z nadpłacaniem kredytu. Dobrze jest upewnić się zarówno o tym, czy w ogóle można to zrobić, jak i czy w takiej sytuacji trzeba będzie zapłacić prowizję.

Warto sprawdzić, jakie koszty pojawią się, gdy będzie problem ze spłatą raty. Dobrze jest dowiedzieć się, ile wówczas zapłaci się za obsługę kredytu po terminie spłaty.

Warto w umowie o kredyt sprawdzić również, co jest jego zabezpieczeniem. W przypadku kredytu hipotecznego jest to zawsze hipoteka. A jak jest z innymi kredytami? Jak jeszcze bank się może zabezpieczyć? Okazuje się, że może wymagać cesji z polisy na mieszkanie lub życie, pełnomocnictwa do konta na które wpływa wypłata, weksla.

O czym pamiętać podczas zaciągania kredytu gotówkowego?

Warto wiedzieć, że jest coś takiego, jak klauzule niedozwolone w umowach kredytowych. To postanowienia sprzeczne z obowiązującym prawem, które stawiają konsumenta na gorszej pozycji, np. zmiana wysokości oprocentowania, konieczność posiadania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub innego produktu w banku udzielającym, prawo do niekontrolowanego i nieograniczonego kumulowania sposobów dochodzenia spłaty należności.

Należy pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie umowy, należy poprosić doradcę w banku o ich wyjaśnienie. Jeśli nie udzieli wystarczającej odpowiedzi, dobrze jest skorzystać z pomocy prawnika lub rzecznika praw konsumenta.

Co więcej, zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, ma się prawo do odstąpienia od umowy po jej podpisaniu w ciągu 14 dni i to bez podania przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *