Oprocentowanie lokat bankowych niemal z miesiąca na miesiąc spada. Sytuacja taka ma miejsce systematycznie od lat. Jednocześnie jesteśmy informowani o wzroście inflacji pożerającej nasze oszczędności.
Średnie oprocentowanie lokat na koniec 2019 roku zbliżyło się niebezpiecznie w granice 1%! Jest to rzecz jasna najniższy poziom w historii. Jeśli nic się nie zmieni to prawdopodobnie już za ok. 2 lata bariera 1% zostanie przekroczona.
Wystarczy spojrzeć na sytuację za naszą zachodnią granicą, gdzie przy wyższych kwotach oszczędności mamy już do czynienia z … oprocentowaniem ujemnym! Tak tak, to nie jest błąd. Niektóre bank każą już sobie płacić za to, że trzymamy u nich oszczędności.
Tym samym, aby uchronić się przed utratą wartości posiadanych oszczędności, nie wystarczy już tylko trzymać pieniędzy w dowolnym banku.
Jak uchronić oszczędności przed inflacją?
Co zatem zrobić, aby nie realnie
pieniądze trzymane w banku nie traciły na wartości?
Odpowiedź
jest całkiem prosta. Wystarczy skorzystać z najlepszych lokat
dostępnych na rynku.
Jak zatem znaleźć takie lokaty? Tutaj z pomocą przychodzą nam zestawienia najlepszych lokat bankowych, które wskażą nam najlepsze miejsce do ulokowania oszczędności na wysoki procent.
O czym warto pomyśleć lokując pieniądze w bankach?
Przed ulokowaniem oszczędności warto sobie zadać kilka pytań:
- Na jaki okres chcę ulokować oszczędności?
- Czy przewiduję potrzebę dostępu do oszczędności przed końcem lokaty?
- Czy w zamian za wyższe oprocentowanie będę w stanie założyć konto osobiste w innym banku?
- Czy chcę trzymać wszystkie oszczędności w jednym banku?
Podział lokat bankowych
Odpowiadając na powyższe pytania możemy przejść do wybrania dla siebie odpowiadającej lokaty, mając na uwadze fakt, że wyższe oprocentowanie zawsze okraszone jest jakimś warunkiem dodatkowym.
Obok standardowego podziału lokat na czas trwania lokaty (1, 2, 3, 6, 12, 24 i 36 miesięcy) mamy także podział na lokaty dla nowych środków przyniesionych z innego banku, lokaty dla nowych klientów oraz lokaty z warunkami dodatkowymi, jak np. posiadanie konta w danym banku.
Bankom zależy na pozyskaniu nowego kapitału i dlatego często kuszą nas wyższym oprocentowaniem, jeśli jesteśmy nowymi klientami czy też przyniesienie do banku nowe oszczędności.
W celu wybrania dla siebie najlepszej lokaty można skorzystać z rankingu lokat ze strony JakOszczedzic.pl, gdzie znajdziemy podział na wiele kategorii i każdy powinien znaleźć odpowiednią dla siebie lokatę.