Kiedy decydujemy się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musimy liczyć się z kosztami, jakie generuje takie przedsięwzięcie. Szczególnie w początkowej fazie rozwoju firmy, kiedy nie przynosi ona jeszcze dochodów, za to my musimy włożyć w taki biznes sporo pieniędzy, żeby zapewnić mu możliwość sprawnego działania. Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na zaciągnięcie pożyczki, czy jest to jednak dobre rozwiązanie? A jeśli tak – gdzie skierować się po dodatkowe pieniądze?
Bank czy firma pożyczkowa?
Bez wątpienia pierwszym produktem finansowym, jaki przychodzi na myśl, kiedy potrzebujemy wsparcia finansowego, jest kredyt bankowy. Jednak banki mają to do siebie, że stawiają przed pożyczkobiorcami bardzo określone wymagania i bez ich spełnienia raczej nie można liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jest tak, ponieważ działalność banków jest ściśle regulowana prawem bankowym. Krótko mówiąc, podejmowanie przez taką instytucję współpracy z klientem, który nie jest w stanie wykazać, że znajduje się w wystarczająco stabilnej sytuacji finansowej, nie jest postrzegane jako korzystne.
Zdecydowanie inaczej przedstawia się sytuacja firm pożyczkowych, które nie muszą przestrzegać tak restrykcyjnych zasad, jak banki. Daje im to większą swobodę w udzielaniu pożyczek, dzięki czemu mogą one oferować dodatkowe środki nawet firmom, które dopiero zaczynają swoją działalność, a także tym, które borykają się z problemami finansowymi. Takie zobowiązanie często związane jest z większymi kosztami niż kredyt bankowy, jednak w sytuacji, kiedy nie możemy liczyć na środki pochodzące z banku, pożyczka pozabankowa może pomóc uratować biznes i wyciągnąć go z trudności finansowych.
Jak wybrać odpowiednią pożyczkę?
Kiedy zdecydujemy się już na skorzystanie z usług firmy pożyczkowej, stajemy przed kolejnym wyborem: czy chcemy starać się o chwilówkę, czy pożyczkę ratalną? W pierwszym przypadku otrzymujemy bardzo szybki proces pożyczkowy oraz minimalną ilość formalności. Z kolei w przypadku pożyczki ratalnej mamy możliwość pożyczenia zdecydowanie większych kwot, dochodzących nawet do kilkuset tysięcy, których spłata zostanie rozłożona na wiele miesięcy.
Dodatkowo warto też przeglądać oferty pod kątem wymagań, jakie musimy spełnić, by otrzymać pożyczkę oraz warunków, na jakich możliwa jest spłata. W sytuacji, kiedy nasza firma znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, najlepiej szukać ofert bez baz. Znaleźć można też pożyczki dla zadłużonych, jednak w takim przypadku może być wymagane dodatkowe zabezpieczenia, w postaci nieruchomości lub gwaranta.
Jak zadbać o bezpieczeństwo firmy?
Pierwszym krokiem do bezpiecznej pożyczki jest wybranie właściwej oferty. To zadanie może ułatwić porównywanie dostępnych na rynku ofert, w tym celu odwiedź strony pożyczkodawców lub skorzystaj z internetowych porównywarek, które pozwalają na uzyskanie wszystkich najważniejszych informacji w jednym miejscu. Kolejną rzeczą, o jakiej warto pamiętać, jest dopasowanie zarówno wysokości, jak i czasu spłaty pożyczki, do możliwości finansowych firmy. Pożyczenie sumy, której nie będziemy w stanie zwrócić może wpędzić nas w dodatkowe kłopoty.
Pożyczka pozabankowa może pomóc firmie wyjść z kłopotów finansowych, może też jednak zostać wykorzystana do sfinansowania nowych inwestycji mających wspomóc rozwój firmy. Jeśli więc uznamy, że takie rozwiązanie jest korzystne w naszej sytuacji, warto z niego skorzystać i przyspieszyć drogę swojego biznesu do sukcesu.