Ostatnie lata na rynku pracy są doskonałym przykładem działania rynku pracownika. To osoby szukające zatrudnienia dyktowały warunki, a pracodawcy dostosowywali się do ich wymagań. Mamy już jednak rok 2020 i specjaliści alarmują, że rynek pracownika może się niebawem skończyć.
Duże wynagrodzenia i nie tylko
W ciągu ostatnich lat sytuacja pracowników zmieniła się na lepsze. Dynamiczny wzrost gospodarczy w połączeniu ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa sprawił, że pojawiło się wiele wolnych miejsc pracy i niewielu wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też pracodawcy musieli zacząć ze sobą rywalizować. Zwiększyli wynagrodzenia, a gdy okazało się, że nie tylko to miało znaczenie, zaczęli inwestować w inne rozwiązania.
I tak w Polsce pojawiły się owocowe środy czy karty typu multisport. Zaczęto też zwracać uwagę na warunki pracy, starając się zapewnić możliwie najlepsze. Można to zauważyć nawet po zwiększającym się standardzie hoteli pracowniczych. Pracodawcy zaczęli szukać noclegów na poziomie zarówno dla pracowników budowlanych, jak i biznesowych. W tym celu powstał zresztą popularny portal forStaff. Dziś to narzędzie, z którego korzysta prawie każdy pracodawca.
Ale rynek pracownika nie może trwać wiecznie.
Rynek pracownika w 2020 roku
Jak zauważają specjaliści, wzrost gospodarczy zaczął powoli słabnąć, a to odbija się na zatrudnieniach i płacach. Te wprawdzie stale rosły w 2019 roku, ale w stosunku do poprzednich lat tempo wzrostu zaczęło zwalniać. W poprzednich latach było to jeszcze niezauważalne, teraz jest poparte danymi.
Jeszcze w 2017 roku zatrudnienie wzrosło o 4,5%. W ubiegłym roku było to tylko 2,7% i wszystko wskazuje na to, że w nowej dekadzie można się spodziewać kolejnego spadku.
Sytuacji nie polepszają też czynniki, które zwiększają koszty firm. Jednym z nich jest większa płaca minimalna, przez którą pracodawca musi podwyższyć pensje zarówno pracowników, którzy zarabiali dużo poniżej obecnej minimalnej, jak i tych, którzy zarabiali niewiele mniej. Przedsiębiorcy nie są już zatem aż tak skłonni do zatrudniania nowych pracowników i zwiększania wynagrodzenia.
Stanowisko rządu
Rząd prognozuje, że 2020 rok będzie wciąż łaskawy dla pracowników. Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw mogą wzrosnąć nawet o 6%, a zatrudnienia o ok. 1%. Na podstawie tych danych można wysnuć wniosek, że 2020 rok rzeczywiście wciąż będzie rokiem pracownika i dopiero następny rok przyniesie istotne zmiany. Należy jednak podkreślić, że innego zdania jest wielu specjalistów, dlatego warto zachować ostrożność w stosunku do prognoz rządu.