Home office to określenie na pracę zdalną wykonywaną w warunkach domowych. Taka forma pracy jest zarówno dużym atutem, jak i rodzi wiele potencjalnych niebezpieczeństw.
Należy zadbać o to, aby pracownik pracujący z domu zabezpieczał swój sprzęt i połączenie sieciowe tak samo, jak ma to miejsce na terenie przedsiębiorstwa.
Jakie zagrożenia czekają na osoby pracujące zdalnie?
Przebywanie we własnym domu zawsze wiąże się z rozluźnioną atmosferą, która może wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie nie tylko na produktywność pracownika, ale także jego czujność. To, co z pewnością nie miałoby miejsca w pracy stacjonarnej, może zdarzyć się podczas pracy zdalnej. Mowa tutaj na przykład o wchodzeniu na podejrzane strony, klikanie w niesprawdzone linki czy instalowanie oprogramowania, które potencjalnie może być złośliwe. Nie muszą być to oczywiście celowe działania pracownika mające na celu przynieść szkodę przedsiębiorstwu. Częściej wynika to właśnie z uśpienia czujności, które prowadzi do popełniania bezmyślnych błędów. Czasem takie błędy mogą jednak sporo kosztować pracodawcę.
Wprowadź zakaz używania sprzętu firmowego do celów prywatnych
Przebywanie w domu może kusić pracownika, by użyć komputera do celów prywatnych. Może zacząć się to od sprawdzenia swojej prywatnej skrzynki e-mail, a skończyć na nielegalnym ściąganiu filmów do obejrzenia wieczorem z rodziną. Pozornie niewinne działania często jednak stanowią łakomy kąsek dla hakerów. Może przecież zdarzyć się, że pracownik przez przypadek wyśle ważne dokumenty poprzez swoją prywatną skrzynkę e-mail, zamiast przez firmowy system. Ryzyko ściągnięcia wirusa czy doprowadzenia do wycieku danych w takich przypadkach bardzo rośnie. Dlatego warto wprowadzić zasadę: sprzęt firmowy wolno używać tylko do celów zawodowych.
Zabezpieczenie sieci domowej
Niezwykle ważne jest także zabezpieczenie sieci WiFi w domu pracownika. VPN powinien być standardem, jeśli chodzi o zabezpieczenie połączenia, ale to nie wszystko. Równie ważne jest zabezpieczenie dostępu do WiFi hasłem. Słabe hasło sieci domowej sprawi, że korzystanie z VPN będzie mijać się z celem. Silne hasło powinno zawierać minimum cztery wyrazy, a także być opatrzone cyframi oraz znakami specjalnymi. Co więcej, hasło dotyczyć powinno nie tylko sieci, ale także sprzętu pracownika, jak i zabezpieczenia systemu firmy, do którego pracownik się loguje. Pod żadnym pozorem nie wolno korzystać z sieci publicznej do celów zawodowych, ponieważ każdy może być do takiej sieci podpięty i niekoniecznie mieć uczciwe zamiary.
Home office a antywirus
Nawet stosując się do wszystkich zaleceń, aby profilaktycznie przeciwdziałać wszelkim zagrożeniom, ryzyko zawsze będzie istniało. Dlatego konieczne jest zainstalowanie profesjonalnego programu antywirusowego, który będzie czuwał na straży firmowych danych. Bitdefender to jeden z najlepszych programów antywirusowych, w ramach którego otrzymujemy nie tylko zabezpieczenie przed wirusami, ale także przed hakerami, między innymi poprzez VPN i pełne szyfrowanie danych.
Artykuł powstał przy współpracy z https://bitdefender.pl/