Jak szukać zatrudnienia w Niemczech? Porady dla początkujących.

Wbrew powszechnej opinii, jest wiele miejsc, gdzie można szukać pracy w Niemczech – zarówno stałej jak i sezonowej.

A może Internet…

Nie da się ukryć, że najpopularniejszym z dostępnych rozwiązań jest oczywiście Internet. Nie zapominajmy, że zatrudnienia winniśmy szukać jeszcze przed wyjazdem. W sieci znajdziemy wiele stron WWW sprzyjających szybkiemu i łatwemu znalezieniu odpowiadającego nam stanowiska – w określonym miejscu, czasie i oczywiście… za preferowaną przez nas stawkę. Do wyboru mamy witryny dedykowane bezpośrednio Polakom – w języku polskim oraz strony internetowe wymagające chociażby podstawowej znajomości języka niemieckiego.

Strony WWW w języku niemieckim:

  • https://www.berufsstart.de/
  • https://www.jobware.de/
  • https://www.stellenanzeigen.de/
  • https://www.adecco.de/
  • https://www.karriere.com/
  • https://www.stepstone.de/

Strony WWW w języku polskim:

  • https://www.pracuj.pl/
  • https://www.pracujwunii.pl/
  • http://www.praca-niemcy24.pl/
  • https://www.mypolacy.de/

Prasa

Będąc już na miejscu warto sięgnąć po aktualną prasę. Nie tylko codzienne gazety, ale również tygodniki i miesięczniki posiadają odpowiednią rubrykę. Nabór na szczególne stanowiska, wymagające np. specjalnych (i przy okazji wysokich) kwalifikacji ogłaszany jest zazwyczaj w sobotnich wydaniach ogólnokrajowych magazynów np. Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Die Welt, Handelsblatt and Frankfurter Rundschau. Większość tradycyjnych ofert znajdziemy w środowych wydaniach lokalnych gazet (Westdeutsche Zeitung, Stuttgarter Zeitung czy Berliner Zeitung etc.).

Niemiecki urząd pracy

Osoby znające język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym mogą odwiedzić Arbeitsämter (https://www.arbeitsagentur.de/), czyli tamtejszy urząd pracy. W Niemczech znajdziemy ponad 800 tego typu miejsc. Każde z nich jest otwarte dla obywateli UE, w tym również dla Polaków. Arbeitsämter posiada oferty głównie na stanowiska nieposiadające kwalifikacji – wgląd do nich jest darmowy. Ci, którzy potrzebują pomocy w znalezieniu pracy mogą skontaktować się z pracownikami EURES (jednostki dedykowane do pomocy obywatelom państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Możemy się z nimi skontaktować przez niemiecki urząd pracy.

Inne rozwiązania

Oczywiście, to nie koniec dostępnych możliwości. Osoby, którym zależy na pracy tymczasowej na pewno znajdą coś dla siebie w agencji pośrednictwa pracy (np. Manpower bądź Adecco). Wiele ciekawych rozwiązań znajdziemy na targach pracy. Warto zaznaczyć jednak, że tego typu wydarzenie dostępne jest dla nielicznych. Aby dostać zaproszenie na rozmowę, zwykle trzeba wysłać swoje CV odpowiednio wcześniej. Dopiero potencjalni pracodawcy decydują kogo na targach przyjąć. Ostatecznie zawsze możemy skontaktować się z polską izbą handlową w Niemczech. Niewiele osób wie, że firmy bardzo często szukają tam kandydatów bądź zostawiają listy z profilami niezbędnych dlań pracowników.

Na wyjazd do pracy do Niemiec zaprasza firma Beata Bus przewóz pasażerski www.beatabus.pl

Jeden komentarz do „Jak szukać zatrudnienia w Niemczech? Porady dla początkujących.

  1. Praca w Niemczech na pewno kusi zarobkami, jednak nawet ze znajomością niemieckiego nie jest tak prosto jak w przypadku osób, które mieszkają tam na co dzień. Można iść na różne kursy językowe, szkolenia, przetłumaczyć swoje certyfikaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *