Praca za granicą daje duże możliwości zarówno w zakresie rozwoju, jak i uzyskania większego wynagrodzenia niż w Polsce. Aby jednak jak ją zdobyć, trzeba posiadać określone umiejętności. Jedną z nich jest przynajmniej komunikatywne porozumiewanie się w języku kraju, do którego chce się wyjechać. Czy jednak na pewno? Czy znajomość języka obcego jest konieczna?
Czy można pracować za granicą bez znajomości języka?
Powyższe pytanie zadaje sobie wiele osób myślących o emigracji zarobkowej. Obawiają się one, że bez znajomości języka nie poradzą sobie z szukaniem pracy a później wypełnianiem zawodowych obowiązków. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, aby rozpocząć emigrację zarobkową, znajomość języka wcale nie jest koniecznością, szczególnie gdy zatrudnienia szuka się z pomocą agencji pracy. Co więcej, wybór ofert dla osób nieznających języka jest spora.
W jakich zawodach można pracować, nie znając języka?
Co można robić za granicą, nie znając języka? Okazuje się, że całkiem sporo. Nie można się jednak oszukiwać, że znajdzie się zatrudnienie na wysokim stanowisku i bardzo dobrze płatne. Najczęściej prace bez znajomości języka to te fizyczne np. na magazynie, budowie, zapleczu restauracji, w rolnictwie i ogrodnictwie. Jednym z niewielu wyjątków jest praca dla opiekunki seniora. Wbrew pozorom praca dla opiekunki bez znajomości języka wcale nie jest rzadkością, o czym można się przekonać, przeglądając anonse na z opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-bez-znajomosci-jezyka. Opiekunki bez języka poszukiwane są dla seniorów leżących, niemówiących lub też tych o polskich korzeniach. W takich sytuacjach znajomości języka niemieckiego nie jest konieczna, a wręcz w niektórych przypadkach rodzina nawet woli, kiedy opiekunka z seniorem będzie się porozumiewać po polsku – w jego rodzimym i pierwszym języku.
Czy warto podjąć pracę za granicą, nie znając języka?
Praca za granicą ma wiele plusów. Jako ten najważniejszy najczęściej wymienia się wyższe zarobki, kolejny to możliwość rozwoju. Nie znając języka, początki mogą być trudniejsze, napotkać można też problemy w aklimatyzacji. Przebywając jednak wśród osób mówiących danym językiem i musząc się z nimi porozumiewać (w sklepie, aptece, u lekarza, na stacji benzynowej i w innych codziennych sytuacjach) szybko można nauczyć się podstaw.
Opanowanie języka w stopniu komunikatywnym to natomiast szansa na wyższe zarobki i możliwość dalszego rozwoju kariery. Warto także sprawdzić, czy pracodawca w ramach dodatkowych benefitów nie proponuje udziału w kursie językowym lub spotkań z native speakerem. Takie kursy organizowane są również przez wiele agencji pośrednictwa pracy, które proponują zatrudnienie za granicą.