Rekuperacja – nowoczesna wersja wentylacji

rekuperacja

Rekuperacja nowoczesna wersja wentylacji

Wentylacja grawitacyjna to dziś przeżytek. Co prawda nie kosztuje dużo i wentyluje, ale nie tak dobrze, jak nowoczesne systemy. Na pewno ten przestarzały system nie poradzi sobie w innowacyjnym, energooszczędnym domu.

Wentylacja grawitacyjna oczywiście działa, ale nie zawsze tak, jak chce tego jej właściciel. Najlepsze efekty uzyskiwane są zimą, kiedy wyciągane jest z domu powietrze wytworzone przez system grzewczy. Zupełnie jednak nie sprawdza się latem. Niby można otworzyć okna, by przewietrzyć, ale nie robimy tego za często, bo hałas, komary, złodzieje i przeciągi.

Warto zdecydować się na montaż rekuperacji. System ten sprawdzi się przez długie lata. Za pewien czas będzie nawet standardem.

Specjaliści z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2013 roku wydali specjalny dokument, w którym oszacowali, że straty ciepła podczas stosowania wentylacji grawitacyjnej sięgają nawet 56%. Decydując się na rekuperację, możemy je zminimalizować do zera. Właśnie dlatego ten system został zarekomendowany i zastosowano dopłaty dla osób, które chcą go mieć w swoim domu.

Rekuperacja pozwala nam w znaczny sposób zmniejszyć koszty ogrzewania. Ponadto, uzyskujemy również stale wymieniane i filtrowane powietrze z niską zawartością dwutlenku węgla.

Ministerstwo Środowisko określa zanieczyszczone powietrze jako zawartość w powietrzu pomieszczeń zamkniętych zanieczyszczeń fizycznych, chemicznych i biologicznych, które naturalnie nie występują w powietrzu zewnętrznym. Oczywiście to jakie powietrze mamy wewnątrz w domu, w dużej mierze zależy od jakości powietrza zewnętrznego. W dużej mierze wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy w naszych pomieszczeniach, mają nasze urządzenia, chemia domowa oraz przebywający w nim ludzie.

Do podstawowych składowych zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego należą:

  • dym tytoniowy,
  • radon, gazy,
  • chemikalia,
  • dwutlenek węgla,
  • wilgoć
  • alergeny: kurz, roztocza, bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów.

Podstawowym rodzajem zanieczyszczeń jest dwutlenek węgla. Jest on ubocznym produktem spalania i oddychania ludzi. W temperaturze pokojowej gaz ten jest bezbarwny i bezwonny, a jego wysokie stężenie odbierane jest jako uczucie zaduchu w pomieszczeniu. Jeśli stężenie CO2 zostanie przekroczone, od razu czujemy się senni, pojawiają się bóle głowy, nudności i złe samopoczucie. Przy maksymalnym stężeniu tego gazu dochodzi do nieodwracalnego niedotlenienia mózgu i śmierci.

Zobacz więcej wpisów na temat rekuperacji na stronie https://remont.biz.pl/category/rekuperacja/

Jeden komentarz do „Rekuperacja – nowoczesna wersja wentylacji

  1. Zgadzam się że rekuperacja to bardzo fajne rozwiązanie, a w szczególności w okresie zimowym, gdzie najwięcej szkodliwych substancji znajduje się w powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *