W dzisiejszych czasach częste podróże samochodem stały się codziennością. Jeśli jesteśmy właścicielami psa i nie mamy możliwości pozostawić naszego czworonoga w innym miejscu, wówczas czeka nas wspólna podróż pojazdem. Przewożenie zwierząt wymaga jednak odpowiedzialności i wcześniejszego zaplanowania tego przedsięwzięcia. Jak więc podróżować, z psem by czuł się dobrze i nie był zagrożony?
W bagażniku czy w przedziale pasażerskim?
Część osób ma pewne opory przed umieszczaniem psa w różnego rodzaju klatkach i transporterach, służących do przewożenia ich w bagażniku. Specjaliści jednak zgodnie twierdzą, że stosowanie tego rodzaju urządzeń w pojazdach o nadwoziu kombi, jest bardzo bezpieczną formą transportu. Dzięki temu pies jest bezpieczny w momencie gwałtownego hamowania, gdyż zatrzymana jest możliwość jego niekontrolowanego przemieszczania.
Oczywiście zwierzę musi mieć odpowiednią ilość miejsca. Dobrze również umieścić w transporterze kocyk i różnego rodzaju zabawki. Wszystko to sprawi, że pies poczuje się w takim miejscu bezpieczniej i zdecydowanie lepiej zniesie podróż.
Akcesoria dla psa w postaci klatek i transporterów dostępne są już od około 150 – 200 zł. Są to jednak produkty w formie podstawowej, przeznaczone dla mniejszych psów. Te większe potrafią kosztować nawet do 1000 zł. Dodatkowo w takim przypadku warto zainwestować również w matę antypoślizgową, którą należy wyłożyć podłogę bagażnika.
Nie każdy pojazd nadaje się jednak do przewożenia zwierząt w przestrzeni bagażowej. Jeśli takiej możliwości brakuje, należy wziąć pupila do środka. Tutaj również należy zastosować odpowiednie akcesoria dla psa, zwiększające jego bezpieczeństwo podczas jazdy.
Akcesoria i zasady bezpiecznej jazdy
Podróż z czworonogiem w przedziale pasażerskim, wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich akcesoriów, takich jak szelki dla psa lub samochodowy pas bezpieczeństwa dla psów.
Produkty są ogólnie dostępne w internecie, na przykład w serwisie www.allfordogs.pl. Wykorzystanie pasa umożliwia bezpieczne podróżowanie z psem na tylnym siedzeniu pojazdu. Jego długość może być swobodnie regulowana według potrzeb. Końcówkę wpina się do pasów bezpieczeństwa w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku standardowych pasów stosowanych w samochodach.
Dodatkowo można zaopatrzyć się również w szereg innych produktów, takich jak tanie smycze dla psów oraz praktyczne i trwałe obroże.
Prawo i codzienność
Przepisy prawa nie regulują w sposób jednoznaczny, w jaki sposób należy przewozić zwierzę w pojeździe. Pies przede wszystkim powinien podróżować w sposób bezpieczny. Nie powinien on również w żaden sposób ograniczać ruchów kierowcy oraz jego widoczności.
Oprócz zagwarantowania bezpieczeństwa nie należy również zapominać o wygodzie. Podróż samochodem może być dla psa sporym stresem. Z tego powodu należy cyklicznie wykonywać przerwy, podczas których zwierzę będzie mogło się wybiegać oraz napić wody. Liczba przerw uzależniona będzie od takich czynników jak temperatura lub też zachowanie psa. Zwierzęta bowiem mogą reagować w różny sposób.