Wózki widłowe są obecnie wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Szczególnie jest to zauważalne na dużych powierzchniach magazynowych. W związku z dość dużym zapotrzebowaniem na fachowców w tej dziedzinie, mnóstwo osób w różnym wieku, pragnie zdobyć uprawnienia na obsługę tego pojazdu. W jaki sposób można je nabyć?
Przygotowanie do egzaminu na wózek widłowy
By otrzymać uprawnienia na kierowanie wózkiem widłowym, na samym początku warto wziąć udział w kursie na obsługę tego pojazdu. Zapisanie się na kurs nie jest konieczne, jednak zdecydowanie opłacalne. Każda osoba pragnąca bowiem zdawać ostateczny egzamin przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego, musi załatwić na własną rękę miejsce oraz sprzęt, na którym cały egzamin się odbędzie. Biorąc udział w kursie nie trzeba martwić się tego typu kwestiami, ponieważ to ośrodek szkoleniowy zapewnia tego typu rzeczy. Poza tym na kursie można zdobyć niezbędną wiedzę zarówno w zakresie praktycznym, jak i teoretycznym. Dlatego też każdej osobie chcącej zdobyć uprawnienia na wózek widłowy zaleca się, by wzięła udział w profesjonalnym kursie.
Kursant musi spełniać jednak pewne wymagania, podobnie jak w przypadku innych pojazdów. By móc zapisać się na kurs przede wszystkim należy być osobą pełnoletnią. Poza tym warunkiem koniecznym jest posiadanie wykształcenia minimum podstawowego oraz przejście pozytywnie badań lekarskich, które mają za zadanie orzec, czy stan zdrowia kursanta pozwala mu na obsługiwanie tego typu pojazdów.
Kurs na wózek widłowy dzieli się na dwie podstawowe części: teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna obejmuje zagadnienia związane z samą budową wózków widłowych, kwestiami BHP czy też różnego rodzaju przepisami dotyczącymi obsługi poszczególnych wózków. Natomiast część praktyczna pozwala kursantom na zaznajomienie się z pojazdami w sposób bezpośredni, poprzez ich obsługę w naturalnym środowisku pod okiem profesjonalisty prowadzącego szkolenie.
Jak wygląda egzamin na wózki widłowe?
Po zakończeniu kursu, każda osoba chcąca zdobyć uprawnienia, musi podejść do egzaminu przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Taki egzamin podobnie jak i sam kurs, składa się z części teoretycznej oraz z części praktycznej.
Każdemu kandydatowi najpierw zadawanych jest pięć pytań teoretycznych. Kursant ma około godziny na przygotowanie odpowiedzi na te pytania oraz na udzielenie ich komisji. By móc zakwalifikować się do dalszego etapu, a zatem do praktycznej obsługi wózka widłowego, należy odpowiedzieć poprawnie na minimum trzy pytania. Jeśli kursantowi się to nie uda, wówczas nie może on podchodzić do części praktycznej egzaminu. Jednak w momencie gdy wynik części praktycznej jest pozytywny, wówczas przechodzi się automatycznie do zaprezentowania swoich umiejętności w praktyczny sposób.
Jeśli obie części egzaminu zakończą się wynikiem pozytywnym, wówczas taka osoba otrzymuje uprawnienia na obsługę wózków widłowych takiej kategorii, w jakiej był przeprowadzany kurs. Tego typu uprawnienia są bardzo często respektowane i uznawane nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych państwach.
Przygotuj się do egzaminu na wózek widłowy razem z https://kursnawozekwidlowy.pl/