Miejsca o wysokim natężeniu ruchu są narażone na brud i zniszczenia. W przypadku nowych lub odnowionych wnętrz warto zadbać o wydłużenie żywotności ścian – w tym celu stosuje się odbojnice ścienne. Placówki edukacyjne oraz medyczne są szczególnie podatne na uszkodzenia i zabrudzenia – codziennie przemieszcza się przez nie dziesiątki, a nawet setki osób. Jakie są rodzaje odbojnic i do czego służą? Gdzie najlepiej je stosować? W tym artykule zajmiemy się tym zagadnieniem.
Odbojnice ścienne – jaką mają funkcję?
Fundamentalną cechą odbojnic jest to, że chronią ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami. Wszędzie tam, gdzie w ciągu dnia przewija się wiele osób, odbojnice sprawdza się doskonale. Ściana przy drzwiach, wyposażona w odbojnicę ścienną, jest znacznie mniej podatna na obicie drzwiami. Wystarczy kilkukrotnie mocno pchnąć skrzydło drzwi, by z impetem uderzyło w ścianę – zazwyczaj powoduje to nie tylko odpryśnięcie farby, ale także wgniecenie powierzchni.
Dziura w ścianie nie tylko ujmuje estetyki wnętrzu, ale także stanowi potencjalne zagrożenie dla przebywających tam osób. Wielokrotne uderzanie w uszkodzone miejsce może prowadzić do niewidocznych gołym okiem pęknięć – i w konsekwencji nawet do odpadania tynku. Koszty remontu nie są niskie, zwłaszcza jeżeli konieczność naprawy się powtarza. Dlatego warto zainwestować w odbojnice na ściany.
Ochrona ścian i maskowanie już istniejących uszkodzeń – tu sprawdzą się odbojniki
Odboje na ściany są wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów. Zazwyczaj jest to wiele warstw prasowanego papieru, zaimpregnowanych specjalną żywicą fenolową – razem tworzą tzw. laminat HPL. Tworzywo to jest odporne na zarysowania i zabrudzenia. Z tego względu nie tylko chroni ściany przed powstaniem wgnieceń, ale także jest łatwe do utrzymania w czystości – to podwójna oszczędność.
Jeżeli ściana już został zniszczona przez wielokrotne uderzenia drzwiami, montaż odbojnicy ściennej może zamaskować powstałą dziurę i spełniać swoją podstawową funkcję – czyli ochronną. Należy wybrać odpowiedni rozmiar odbojnika, aby zakryć powstałe rysy lub dziury – odbojnica nie straci swoich właściwości amortyzujących pomimo ubytku tynku pod nią.
Odbojnice na ścianę – czy mogą być elementem dekoracyjnym?
Na rynku dostępne jest wiele modeli odbojnic ściennych – można znaleźć również takie, które oprócz funkcji ochronnej, będą także dodawać eleganckiego sznytu przestrzeni. Takie egzemplarze idealnie się sprawdzą w placówkach medycznych, które z zasady wyglądają dość surowo.
Odbojniki dekoracyjne upiększą sterylne i chłodne wnętrza przychodni, a także nie będą wymagać więcej wysiłku przy czynnościach higienicznych – są odporne na wilgoć i bardzo łatwo usunąć z nich zanieczyszczenia.
Placówki medyczne najczęściej decydują się na montaż odbojnic ściennych wykonanych ze stali nierdzewnej. Takie odbojniki są jeszcze bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, niż ich odpowiedniki z tworzyw sztucznych. Co za tym idzie – łatwiej je zdezynfekować i umyć.
Odbojnice medyczne – czym się charakteryzują?
Wspomniane odboje ze stali nierdzewnej (lub stali oraz tworzywa sztucznego ) o wypukłej powierzchni są potocznie nazywane odbojnicami medycznymi. Wiele przychodni i szpitali ma je na wyposażeniu, ponieważ oprócz wytrzymałości i odporności na zabrudzenia spełniają jeszcze jedną funkcję – służą jako wsparcie dla przemieszczających się pacjentów.
Odbojnice ścienne produkowane z myślą o placówkach medycznych są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej – z powodzeniem ocieplają wizualnie oddziały dziecięce, ortopedyczne i neurologiczne. Szczególnie pacjenci, którzy mają problemy z poruszaniem się, dzięki odbojnicom stawiają samodzielnie kroki na korytarzach.
Odbojnice narożne – gdzie się sprawdzą najlepiej?
Szkoły, przychodnie oraz placówki użyteczności publicznej często inwestują też w inną formę odbojników – czyli odbojnice narożne. To specjalne odboje o kształcie kątowników, które pokrywają narożniki ścian, chroniąc te wrażliwe punkty przed uszkodzeniami. Dodatkowo, mogą być pomalowane na różne kolory, co ułatwia nawigację wewnątrz przestrzeni.
Innym rodzajem odbojnic narożnych są konstrukcje z metalowych rur, montowane przy ścianach. Takie rozwiązania stosuje się w magazynach, garażach i halach przemysłowych, gdzie ściany i kolumny muszą być chronione przed przypadkowym uszkodzeniem o większej sile – na przykład uderzeniem wózkiem widłowym.
Odbojnice na ściany – jak je montować?
Montaż klasycznych odbojników ściennych nie jest skomplikowany i nie wymaga specjalnych umiejętności. Do nałożenia wystarczy specjalna pianka o klejących właściwościach lub dedykowany klej. Przed montażem warto zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta – zastosowanie się do wskazówek gwarantuje bezpieczeństwo i estetyczny wygląd przestrzeni.
Odbojnice ścienne – dlaczego warto je kupić?
Miejsca szczególnie narażone na uszkodzenie ścian – czyli przestrzenie o dużym natężeniu ruchu – warto zabezpieczyć, ponieważ koszty wielokrotnego remontu zniszczonych powierzchni ścian znacznie przekraczają koszt inwestycji w odbojnice ścienne. Jednorazowy zakup nie tylko uchroni przed dalszymi kosztami, ale także wzbogaci wnętrze.
Najlepiej zaopatrzyć się w odbojnice ścienne w wyspecjalizowanej firmie – to gwarantuje wysoką jakość materiałów i rozsądną cenę. Firma Promador posiada bogatą ofertę odbojnic ściennych, narożnych , poręczy, a także szeroką gamę akcesoriów niezbędnych do samodzielnego montażu swoich produktów. Warto zapoznać się z katalogiem firmy Promador – to producent, który stawia na jakość i buduje swoją markę w oparciu o zaufanie klientów.
Jeden komentarz do „Gdzie stosować odbojnice ścienne?”
W sumie też proste rozwiązanie problemu konieczności częstego odmalowywania zabrudzonych ścian – albo „lamperia” w innej wersji – fajnym pomysłem może też być może zrobienie odbojnic w formie dekoracji – wycinane w różnych kształtach – np. heksagramach czy w jodełkę