Mozolne wystawianie faktur to zmora nie tylko księgowych, ale też drobnych przedsiębiorców, którzy samodzielnie zajmują się fakturowaniem przychodów i wydatków. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy dochodzi do tego konieczność obsługi zaawansowanego programu magazynowego. Sprawdź, jak wybrać program, żeby obsługiwać go z przyjemnością, a nie z konieczności.
Wyznaczniki dobrego programu fakturowo-magazynowego
1. Przystępny cenowo
Najwyższy czas zerwać z przekonaniem, że dobre jest tylko to, co jest drogie. To bardzo szkodliwy mit i łatwo go obalić również podczas porównywania programów księgowych. Rozwiązania od polskich firm informatycznych są często tak samo funkcjonalne, jak programy zagranicznych gigantów branży IT, ale kosztują o wiele mniej. Oczywiście niska cena nie gwarantuje zadowolenia, niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że dobry program do księgowania i obsługi magazynu można kupić bez zbytniego obciążania firmowej kasy. Koszt programu będzie miał największe znaczenie głównie w przypadku młodych firm. W takich firmach często liczy się każdy grosz, więc jeśli można zaoszczędzić na oprogramowaniu, to dlaczego tego nie zrobić?
Oprogramowanie ERP – do fakturowania i magazynu
2. Wszechstronny
Program do faktur może pozwalać też na obsługę magazynu. Takie rozwiązanie 2 w 1 oszczędza pieniądze i czas a dodatkowo ułatwia zarządzanie wszystkimi zasobami. Jedno oprogramowanie umożliwia korzystanie z dwóch różnych modułów zespolonych w jednym sofcie. Program powinien umożliwiać przede wszystkim:
- tworzenie bazy klientów;
- pobieranie danych kontrahentów z bazy GUS-u;
- tworzenie różnych rodzajów faktur – proform, faktur zakupu, faktur korygujących, zaliczkowych i faktur VAT marża;
- tworzenie paragonów do faktur;
- wysyłanie faktur na e-maile;
- wysyłanie przypomnień o niezapłaconych fakturach;
- wysyłanie potwierdzeń płatności;
- wystawianie zleceń;
- dodawanie pracowników obsługujących program;
- dodawanie produktów i stanów magazynowych;
- importowanie towarów, usług, dokumentów i kontrahentów;
- obsługę w wersji mobilnej;
- tworzenie zestawień sprzedaży, zbiorowych wydruków i raportów fiskalnych;
- współpracę ze sklepami online i systemami ERP;
- integrację z bankowością elektroniczną;
- obsługę innych walut i języków (ważne w przypadku firm działający na terenie przynajmniej dwóch krajów);
- obsługę rozbudowanej bazy wiedzy.
Im więcej funkcji oferuje dany program, tym lepiej. Dzięki jednej opłacie można wtedy korzystać z wielu funkcjonalności ułatwiających nie tylko księgowanie, ale też prowadzenie całej działalności.
3. Intuicyjny i bezpieczny
Implementacja różnych modułów nie powinna kolidować z łatwą obsługą programu księgowego. Taki program musi być zaprojektowany w sposób umożliwiający intuicyjną obsługę. Jeśli obsługi trzeba się uczyć przez dłuższy czas, to rozwiązanie nie jest dobrze przemyślane. Nowoczesne programy dzielą poszczególne typy funkcjonalności na kategorie, a dodatkowo są zaprogramowane w taki sposób, by można było łatwo odnaleźć w nich konkretne dokumenty i zapisy. Oczywiście każdy program musi być też zgodny z przepisami prawa i na bieżąco aktualizowany.
Jednym z najchętniej polecanych programów księgowo-magazynowych jest WAPRO Mag. Nowoczesne i wydajne oprogramowanie WAPRO Mag jest przystosowane do działania w firmach o różnej wielkości, obsługuje Split Payment, generuje pliki JPK, współpracuje ze sklepami internetowymi i pozwala automatycznie wysyłać SMS-y. Szereg możliwości i korzystna cena oprogramowania WAPRO Mag czynią je polecanym dla firm szukających wszechstronnego i wygodnego w obsłudze oprogramowania.