Inwestowanie w fotowoltaikę

fotowoltaika

Sektor energii odnawialnej wciąż ma się dobrze. Coraz więcej firm stara się inwestować na rynku paneli fotowoltaicznych. Jest to doskonała okazja do podniesienia wyników, jak i zdobycia nowych klientów. Jak mówi stare giełdowe porzekadło “the trend is your trend” – zgodnie z nim postępuje wielu graczy na rynku finansowym. Czy jest to również okazja dla indywidualnych inwestorów? 

Co przemawia za kupowaniem fotowoltaiki? 

Sektor paneli fotowoltaicznych to jeden z najszybciej rosnących i najbardziej dynamicznych branż spośród całego OZE. Jest to odczuwalne nie tylko w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych. Za inwestowaniem w ten segment rynku przemawia kilka ważnych argumentów: 

  • wyjątkowo wysoka inflacja i niskie stopy procentowe powodują, że na rynku jest niewiele bezpiecznych sposobów na inwestowanie, 
  • jednocześnie rosną ceny nośników energii a co za tym idzie ceny prądu, 
  • konsumenci starając się obniżyć rachunki za prąd są zmuszeni do szukania nowych sposobów na oszczędności. 

Eksperci przewidują, że wysokość opłat za energię może wzrosnąć nawet o 20% w skali roku. Dodatkowym bodźcem do zakładania paneli są atrakcyjne dopłaty i programy dofinansowania.

Jak można zainwestować w sektor paneli słonecznych? 

Kupno aktywów opartych o fotowoltaikę jest możliwy na dwa różne sposoby: 

  • bezpośrednio – poprzez inwestycję w spółki zajmujące się produkcją, dystrybucją oraz zakładaniem paneli, 
  • pośrednio – przez kupowania ETF-ów skupiających udziały w podmiotach zajmującym się tym segmentem rynku. 

Zarówno akcje, jak i ETF-y można dostać dzięki pośrednikom – w domach maklerskich i na platformach brokerskich. Wystarczy tylko założyć rachunek, by móc cieszyć się możliwością nabywania udziałów. 

Informacje gdzie najlepiej kupić akcje i ETF-y znajdziesz m.in. w serwisie Poradnik-Inwestora.pl

Akcje i ETF-y na sektor fotowoltaiki 

Poniżej przedstawiam zestawienie kilku najbardziej perspektywicznych spółek z Polski i zagranicy: 

Columbus Energy (CLC) 

Jest to polski producent mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jego głównym odbiorcą są gospodarstwa domowe oraz firmy. Poza dostarczaniem paneli spółka sprzedaje pompy ciepła oraz magazyny energii. Columbus jest notowana na rynku New Connect – jest to indeks skupiający małe i dynamiczne firmy, które dopiero zadebiutują na GPW. 

Invesco Solar ETF (TAN) 

Fundusz posiada ekspozycję na ponad 26 spółek z 70% udziałem firm z sektora energetyki słonecznej. ETF stara się podążać za indeksem MAC Global Solar Energy – który odwzorowuje największe rynki fotowoltaiki na świecie. Ponad 38% aktywów funduszu ulokowano w USA, 20% znajduje się w Chinach a tylko 10% w Izraelu. Fundusz jest notowany na giełdzie NYSE w Nowym Jorku.  

SolarEdge Technologies (SEGD) 

Notowana na amerykańskim rynku NASDAQ spółka technologiczna dostarcza rynkowi falowniki, optymalizatory mocy oraz całe systemy kontroli dla farm fotowoltaicznych. Celem spółki jest zwiększanie efektywności energetycznej dla klientów. Spółka ma siedzibę w Izraelu i jest jednym z największych dystrybutorów falowników na świecie. 

Inwestowanie w energię odnawialną i panele słoneczne wciąż jest opłacalne. Wzrost cen energii i zielona rewolucja powodują, że występuje duże zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii. Można kupić łatwo dostępne ETF-y lub akcje spółek zajmujących się pozyskiwaniem energii ze słońca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *