Jak dbać o drukarkę laserową?

Z pewnością każdy, kto przedarł się przez niezliczoną ilość rodzajów i modeli urządzeń drukujących, dokonał wyboru i nabył drukarkę laserową dostosowaną do swoich potrzeb chce, aby służyła mu jak najdłużej. Częstą sytuacją jest, że koszt naprawy dochodzi nawet do połowy rynkowej wartości urządzenia, przez co bardziej opłacalne staje się kupno nowego egzemplarza. Można oczywiście tego uniknąć. Jest kilka ważnych kwestii, o które warto zadbać użytkując drukarkę. W poniższym artykule postaramy się je przybliżyć.

Pierwszą kwestią, jest stosowanie odpowiedniej jakości tonerów. Producenci drukarek zalecają używanie tylko oryginalnych, specjalnie dedykowanych kartridży, przez co można zminimalizować ryzyko związane z uszkodzeniem pewnych części drukarki bądź jej zanieczyszczeniem. Nie sposób się z tym nie zgodzić, jest to bardzo dobry wybór, jednakże mało ekonomiczny. Połączeniem jakości tonera oryginalnego i atrakcyjnej ceny jest toner regenerowany. Stosowanie tego typu tonera również daje nam pewność, że dbamy o swoje urządzenie.

Jeśli jednak zdarzy się, że toner zaczyna nam brudzić drukowane kartki, sypie się z niego proch, nigdy tego nie ignorujmy! Pozostawienie tej usterki samej sobie może spowodować uszkodzenie drukarki. Należy wtedy zmienić toner na nowy egzemplarz, bądź w przypadku gdy kupiliśmy tani zamiennik poważnie rozważyć kupno następnym razem tonera z wyższej półki (wykonanego z lepszej jakości komponentów) na przykład tonera regenerowanego lub oryginalnego.

Aby jak najdłużej utrzymać drukarkę w bezawaryjnym stanie należy ją odpowiednio konserwować. Istnieje możliwość oddania urządzenia do serwisu na czyszczenie, gdzie specjaliści użyją w tym celu dedykowanych przyrządów i płynów. Jednak gdy mamy w sobie coś ze „złotej rączki” można to również zrobić w warunkach domowych i z podstawowym asortymentem. Należy w tym celu ostrożnie zdjąć plastikowe pokrywy urządzenia i odkurzyć zwykłym odkurzaczem nastawionym na średnie bądź małe ssanie drukarkę i jej części z pozostałości prochu czy kurzu. Dobrym pomysłem jest także delikatne przetarcie łatwiej dostępnych zakamarków płynem z alkoholem, na przykład płynem do mycia szyb. Warto wspomnieć, że czujniki znajdujące się w urządzeniu mogą wymagać przetarcia takim płynem raz na jakiś czas, aby zapobiec błędom podczas użytkowania.

Nawet jeśli niewiele możemy zrobić sami w kwestii problemów z oprogramowaniem drukarki, bezwzględnie należy reagować na wszystkie informacje o błędach urządzenia pojawiające się na wyświetlaczu. Nie polecamy drukowania pomimo takiej sytuacji, usuwania błędów na własną rękę. Takie postępowanie może prowadzić do poważnych usterek zarówno jeśli chodzi o oprogramowanie jak i mechanizmy w drukarce.

Stosunkowo częstą usterką we wszystkich rodzajach drukarek, nie tylko laserowych, jest zacinanie się kartek. Jak wspomniano wyżej, nie polecamy ignorować nieprawidłowości bądź siłą wyrywać kartki z drukarki. Warto wtedy sięgnąć do instrukcji obsługi urządzenia i zasięgnąć informacji jak poprawnie wyciągnąć zacięty papier, aby nie uszkodzić przy tym rolek podających lub co najgorsze innych podzespołów drukarki co może wiązać się z dużym kosztem naprawy. Zwykle w tym przypadku pomocne jest czyszczenie tych rolek lub ich wymiana na nowe. Najlepszym wyjściem będzie jednak przekazanie urządzenia do serwisu drukarek w celu wykonania takich usług.

Mamy nadzieję, że ten artykuł zakreślił Państwu w jasny sposób najważniejsze kwestie jakie należy mieć na uwadze podczas użytkowania drukarki. Jeśli zastosujecie się Państwo do naszych wskazówek, Wasze urządzenia będą służyły przez długie lata.

Artykuł stworzony we współpracy z firmą tonerpoint.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *