Jak oszczędzać na zakupach

jak oszczędzać na zakupach

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele pieniędzy tracimy przez zwykłe nieprzemyślane zakupy. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby zobaczyć ile możemy zaoszczędzić w ciągu roku. Zatem jak oszczędzać na zakupach?

Zakupy z listą

Zanim jeszcze wybierzemy się na zakupy, powinniśmy sporządzić listę potrzebnych produktów. Idąc bez niej często kupujemy rzeczy, które w ogóle nie są nam potrzebne, tylko dlatego, że są aktualnie na promocji lub odpowiednio wyeksponowane. Idąc z listą gotowych produktów powinniśmy unikać zbytniego rozglądania się po półkach, aby nie zabierać rzeczy, których po prostu nie potrzebujemy.

Częstotliwość zakupów

Zamiast chodzić na zakupy codziennie lub co drugi dzień, czasem warto robić jedne większe np. raz w tygodniu. Najlepiej wybrać w tym celu market, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne produkty, aby nie musieć jeździć po różnych sklepach. Produkty w marketach są przeważnie znacznie tańsze od tych w normalnych sklepach, więc przy większych zakupach możemy zaoszczędzić. Druga sprawa, że oszczędzamy również paliwo, jeżdżąc na zakupy rzadziej.

Karty lojalnościowe

Każdy większy sklep (lub market) stara się zachęcić klientów do regularnych wizyt, a jedną z takich zachęt bez wątpienia są różne karty lojalnościowe. Dzięki nim możemy liczyć na dodatkowe rabaty i promocje, a przykładem takiej karty lojalnościowej może być Moja Biedronka.

Marki własne

Wybierając markety z pewnością na półkach znajdziemy produkty marki własnej, które znacznie odbiegają ceną od innych znanych produktów. Nie są one tak często reklamowane, więc ich cena również jest niższa. Warto zauważyć jednak, że praktycznie nie odbiegają one jakością od innych produktów, które często widzimy w telewizji. W związku z tym warto zastanowić się czy warto przepłacać za samą markę? Jeśli mamy wątpliwości możemy porównać składy obu produktów.

Jak oszczędzać na zakupie kosmetyków i innej chemii

Ciekawą opcją, jeśli chcemy zaoszczędzić na zakupie kosmetyków, a czasem też innych produktów jest ich testowanie. Decydując się na taką opcję często otrzymujemy pełnowartościowy produkt (w normalnym opakowaniu) w zamian za opinię lub rozmowę z innymi konsumentami. Czasem zdarzają się sytuację, że poza produktem otrzymamy dodatkowe wynagrodzenie w postaci karty podarunkowej lub po prostu pieniądze.

Podsumowanie

Jak widać jest sporo możliwości oszczędzania pieniędzy na zakupach, więc przed kolejnym wyjściem do sklepu warto się nad tym dobrze zastanowić. Możliwe, że nie zauważymy dużej różnicy podczas jednych zakupów, ale w dłuższym okresie czasu np. przez rok, robią się z tego już całkiem pokaźne oszczędności. Te z kolei możemy przeznaczyć na inne przyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *