Jak oszczędzać pieniądze

jak oszczędzać pieniądze

Jest wiele sposobów, aby oszczędzać pieniądze, ale nie każdy przykłada do tego wystarczająco dużą uwagę. W zasadzie wystarczy zmiana niektórych nawyków, a nasz portfel stanie się znacznie grubszy. Zatem jak oszczędzać pieniądze?

Sprytne zakupy po sezonie

Jest bardzo wiele różnych tricków na robienie sprytnych zakupów. Jednym z nich mogą być wyprzedaże, a więc kupowanie ubrań, butów i dodatków w obniżonych cenach po sezonie. Kolejnym przykładem może być kupowanie opon zimowych w okresie letnim, kiedy ceny spadają, natomiast tuż przed sezonem zimowym rosną. Prezenty gwiazdkowe możemy kupować dla rodziny tuż po świętach, kiedy na portalach społecznościowych pojawiają się bardzo interesujące i korzystne oferty np. w kategorii “nietrafiony prezent”.

Zakup używanych rzeczy

Skoro możemy sprzedawać rzeczy, które już nam się nie przydadzą, to możemy również kupić używane. Nie mówię tu tylko o odzieży, ale również o grach komputerowych, czy też większych zakupach typu samochód. Roczne auto lub takie, które służyło za model testowy jest praktycznie nowe, ale już o 20-30% tańsze!

Ubrania z second handów

Oszczędzanie na zakupach odzieżowych i regularne odwiedzanie second handów to bardzo dobry pomysł dla każdego. Tego typu miejsca pozwalają nie tylko ubrać się od stóp do głów w fantastyczne i modne ubrania, ale również zaoszczędzić na tym fortunę! Czasami możemy tu znaleźć naprawdę prawdziwe perełki w postaci ubrań i dodatków pochodzących od największych projektantów mody na świecie. W ten sposób na bluzkę czy sukienkę, które w sklepie w regularnej cenie kosztowałyby kilkaset złotych my zapłacimy jedynie kilka złotych. Prezencja przy tym fantastyczna, a satysfakcja nie do opisania! Nawet największe gwiazdy chętnie zaglądają do tego typu sklepów w poszukiwaniu prawdziwych okazji.

Korzystanie z wyprzedaży i outletów

Nie warto kupować ubrań, butów, dekoracji do domu czy biżuterii w regularnej cenie – warto z tym poczekać do wyprzedaży, które odbywają się przynajmniej dwa razy do roku. Ponadto możemy również korzystać z ofert outletów, w których znajdują się doskonalej jakości ubrania i buty, które nie zostały sprzedane w regularnej kolekcji sklepu. Takie perełki trafiają do outletu i tam są przeceniane nawet o 50-60%!

Korzystanie z aptek internetowych

Okazuje się, że zamawianie leków przez internet może pozwolić nam zaoszczędzić naprawdę spore kwoty pieniędzy. Apteki stacjonarne narzucają wysokie marże na ogólnodostępne leki, suplementy diety czy kosmetyki naturalne, natomiast korzystając z aptek online możemy te same produkty kupić nawet do 30-40% taniej!

Duże prezenty kupujemy na „spółkę”

Każdy rodzic doskonale wie, jak ekstremalnie wysokie ceny mogą osiągać dziecięce zabawki. Możemy umówić się z dziadkami lub rodzicami chrzestnymi na zakup jednej zabawki, aby koszty podzielić pomiędzy kilka osób. W ten sposób dziecko skupi się na jednej rzeczy i bardziej ją doceni. Podobnie możemy zrobić w przypadku prezentów bożonarodzeniowych, urodzinowych lub z okazji okrągłych rocznic, np. ślubu.

Zaprzestanie nadmiernego kupowania

Zakup kolejnej poduszki na kanapę, bo ma taki piękny i modny wzór lub tego uroczego wazonu naprawdę nie zmieni za dużo w wyglądzie i wystroju naszego mieszkania, a stanie się jedynie zbiorowiskiem kurzu. Podobnie sprawa się ma z kupowaniem pamiątek z wakacji, które najczęściej osiągają astronomiczne ceny, a w rezultacie i tak tylko się kurzą na półce. Piękne wspomnienia i fotografie nie kosztują nic, a stanowią lepszą pamiątkę z cudownych wakacji.

Zakupy jako forma odstresowania się – nigdy więcej!

Bardzo wiele osób traktuje zakupy jako formę relaksu i sposób na radzenie sobie ze stresem. Jednak taki sposób na odstresowanie się może nas bardzo dużo kosztować w skali roku. Ponadto bardzo często zakupy robione w ferworze złych emocji nie prowadzą do niczego dobrego. Kupujemy kolejną białą koszulę, piękną, kolorową bluzkę w kolorze, za którym nie przepadamy czy może buty, które jednak okazują się niewygodne. Lepszym sposobem na odstresowanie się jest choćby sport (np. bieganie lub jazda na rowerze), który nie tylko jest darmowy, ale również pozwala uwolnić endorfiny. Ponadto bardzo wiele osób bierze po prostu długą, relaksacyjną kąpiel z mnóstwem piany w towarzystwie świeczek zapachowych. Ten rodzaj relaksu jest znacznie bardziej efektywny!

Postaraj się jak najczęściej płacić gotówką

Obrót bezgotówkowy to wspaniały wynalazek, ponieważ za wszystko możemy zapłacić zwyczajnie kartą bez konieczności noszenia wypchanego drobniakami portfela. Jednak ten środek płatniczy ma bardzo istotną wadę – podając fizycznie w kasie kartę nie widzimy jak nasze pieniądze uciekają z konta. W momencie jednak, kiedy przyjdzie nam płacić gotówką, wówczas dwa razy zastanowimy się jeśli przyjdzie nam zapłacić banknotami o wysokich nominałach. Bardzo dobrym pomysłem jest również wzięcie ze sobą określonej liczby pieniędzy w gotówce i zostawienie karty debetowej w domu, kiedy wybieramy się na zakupy. Wówczas mamy świadomość, że musimy się zmieścić w założonej kwocie, ponieważ nie mamy jak dopłacić więcej.

Oszczędzanie pieniędzy – podsumowanie

Oszczędzać pieniądze możemy na wiele różnych sposobów, choć mało kto zwraca uwagę na codzienne czynności. Jest to spory błąd, gdyż przez to sporo pieniędzy zwyczajnie nam ucieka i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *