Jak zwiększyć zdolność kredytową

zwiększyć zdolność kredytową

Zanim otrzymamy kredyt w jakimkolwiek banku, musi on przeprowadzić dokładną analizę naszej zdolności kredytowej. Jej celem jest sprawdzenie, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić kredyt wraz z odsetkami. Rzecz jasna czynniki wpływające na ocenę mogą być różne dla każdego banku, ale jest wiele aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, a z pewnością nasza ocena będzie lepsza. Zatem jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jak zwiększyć zdolność kredytową – pewne sposoby

Przed wnioskowaniem o kredyt, zwłaszcza kredyt hipoteczny, warto zwiększyć swoją zdolność kredytową. Jest kilka sposobów, które mogą ułatwić otrzymanie kredytu. Jakie to metody?

Analiza finansów

Na samym początku powinniśmy dobrze przeanalizować swoje dochody (tylko te, które możemy udokumentować) oraz wydatki. Dzięki temu dowiemy się co może mieć największy wpływ na naszą mizerną zdolność kredytową. Czasem przyczyną odmowy udzielenia kredytu wcale nie są niskie dochody, ale zbyt wysokie wydatki.

Zarobki

Największy wpływ na zdolność kredytową ma oczywiście wysokość zarobków. Zwiększając je mamy zdecydowanie większe szanse na otrzymanie kredytu. Oczywiście łatwo się mówi, zwiększ zarobki, ale warto spróbować porozmawiać z szefem i poprosić o podwyżkę, a może nawet zmienić pracę? Warto wiedzieć, że bank bierze pod uwagę przynajmniej zarobki z 3 ostatnich miesięcy, więc musimy mieć to na uwadze i poczekać trochę przed złożeniem wniosku.

Wysokość zarobków to jedno, ale równie istotne jest także ich źródło. Najlepsza w tym wypadku jest umowa o pracę na czas nieokreślony, więc mając umowę na okres próbny lub czas określony, warto zaczekać aż zmieni się na stałą.

Rzecz jasna poza umową warto mieć jakieś dodatkowe źródła dochodu, ale o to już nie trudno. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy za pośrednictwem internetu możemy zarabiać i to całkiem sporo.

Historia kredytowa

Bank przed udzieleniem nam kredytu sprawdza w bazie BIK-u wszystkie nasze zobowiązania kredytowe. W związku z tym, warto samodzielnie je sprawdzić, aby upewnić się, czy nie zalegamy z płatnościami.

W bazie Biura Informacji Kredytowej zapisane są wszystkie nasze zobowiązania kredytowe oraz to, czy regulujemy je terminowo.

Konsolidacja

Spłacając kilka kredytów warto rozważyć połączenie ich za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu, zamiast kilku rat, możemy mieć jedną mniejszą. Dzięki temu zmniejszymy miesięczne zobowiązania, a to bezpośrednio przełoży się na zwiększenie zdolności kredytowej. Rzecz jasna, wadą takiego rozwiązania są wyższe koszty i dłuższy okres spłaty.

Podsumowanie

Banki chętnie udzielają kredytów, gdyż na tym zarabiają, ale muszą mieć pewność, że odzyskają pieniądze. Dlatego też, bardzo dokładnie sprawdzają kredytobiorców przed udzieleniem im kredytu. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą kredyty hipoteczne, gdyż najczęściej opiewają na bardzo duże kwoty. W związku z tym warto wiedzieć jak zwiększyć zdolność kredytową, aby nie mieć problemów z otrzymaniem kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *