Kim jest opiekunka dla osób starszych?

W ostatnim czasie jednym z bardziej popularnych i wysoko promowanych zawodów jest opiekunka osób starszych. Niemcy są zaś jednym z tych państw, gdzie popyt na osoby zatrudnione na tym stanowisku nieustannie rośnie, ze względu na to, że szybko postępujące starzenie się populacji zaczyna wymagać właśnie takich usług.

Kim jest opiekunka i jakie ma obowiązki?

Niewątpliwie opieka osób starszych należy do zawodów przyszłości. Kim jednak jest taka osoba i co należy do jej obowiązków? Przede wszystkim jest to pracownik, którego głównym zadaniem jest opieka nad osobami starszymi, organizowanie ich czasu wolnego, a także przygotowywanie dla nich posiłków oraz oczywiście bycie dla nich wsparciem w sensie towarzyskim. Opiekunka do osoby starszej powinna mieć odpowiednie cechy. Najczęściej na rynku można znaleźć firmy, które zatrudniają osoby starsze do profesjonalnej opieki. Jaki rodzaj edukacji jest tu potrzebny? Wszystko to będzie zależało od oczekiwań, bo potrzebni będą zarówno pracownicy z wykształceniem, jak i osoby bez takiego wykształcenia. Rzadko jednak poszukuje się osób ze specjalnym wykształceniem, choć pielęgniarstwo, pedagogika, psychologia, fizjoterapia są oczywiście dużym atutem w tym zawodzie, jakim jest opieka. Niemcy jako państwo nie mają jednak szczególnych regulacji, jeśli chodzi o stanowienie opieki nad osobami w podeszłym wieku. Czy są wymagane jakieś kursy? Nie, ale z pewnością mogą być bardzo przydatne. Warto mieć na koncie kurs pierwszej pomocy lub inne kursy medyczne. Posiadanie prawa jazdy lub znajomość języka będzie również plusem, jeśli myślimy o pracy za granicą. Wymagania dotyczące tej pracy będą w dużej mierze zależały od konkretnego pracodawcy.

Jakie cechy ma mieć opiekunka?

Opiekunka osób starszych powinna być cierpliwa i empatyczna, ponieważ osoby starsze często borykają się z różnymi chorobami. Musisz być w stanie wykazać się zrozumieniem, a także mieć doskonałe umiejętności komunikacyjne, w tym zdolność do kompromisu, motywację lub konsekwencję. Jednocześnie należy wspomnieć, że opiekunki w Niemczech mogą liczyć na dobre zarobki i szacunek. Opiekunka w Niemczech jest w stanie zarobić nawet trzy razy tyle, co w Polsce. Codzienne obowiązki opiekuna nie są łatwymi zajęciami i wymagają znacznej siły, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Z tego powodu chcąc przyjąć taką właśnie pracę, nie powinniśmy mieć żadnych przeciwwskazań medycznych, które mogłyby utrudniać wykonywanie tego zawodu. Zawód opiekuna osób starszych jest wysoce pożądany, dlatego bardzo często można znaleźć wiele propozycji z tym związanych, a dotyczą one zarówno pracy w kraju, jak i za granicą, zwłaszcza w Niemczech. Oczywiście nasza znajomość języków obcych wpłynie na wybór miejsca pracy. Osoby, które chcą pracować w Niemczech lub w innych krajach, wymagają umiejętności porozumiewania się z pacjentami w ich własnym języku. Dlatego firmy zatrudniające opiekunkę często określają, w jakich warunkach i gdzie będzie praca, a także czy dany język jest obowiązkowy. Wysokość wynagrodzenia za pracę będzie zależała od kilku czynników, a mianowicie: miejsca pracy i stażu pracy. Pracując w instytucjach prywatnych zazwyczaj można zarobić więcej, niż w instytucjach rządowych, a wysokość wynagrodzenia może być bardzo zróżnicowana.

Sprawdź oferty pracy w Niemczech dla Opiekunek osób starszych na stronie ATERIMA MED – https://www.aterima-med.pl/oferty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *