Kredyt dla firmy – co zrobić, by zwiększyć szanse na uzyskanie pieniędzy od banku?

Kredyt firmowy często jest dla przedsiębiorców jedyną możliwością uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Bez niego wielu przedsiębiorców nie byłoby w stanie nabyć specjalistycznego i drogiego sprzętu. Po kredyt sięgają nie tylko powstające biznesy, ale także te już funkcjonujące. Dodatkowy zastrzyk gotówki wykorzystywany jest np. do rozszerzenia oferty firmy o nowe usługi. Tak jak w przypadku innych rodzajów zobowiązań udzielanych przez banki, uzyskanie tego rodzaju pożyczki wiąże się z koniecznością spełnienia kilku istotnych wymogów. Co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu firmowego? O czym należy pamiętać?

Uzyskanie kredytu na firmę nie musi okazać się drogą przez mękę, jeśli tylko dobrze uargumentujemy potrzebę zaciągnięcia takiej pożyczki oraz odpowiednio udowodnimy, że będziemy w stanie ją spłacić. Bank dokładnie przeanalizuje nasz wniosek oraz zwróci uwagę na kilka istotnych aspektów. Jakich? O czym trzeba pamiętać?

Kredyt dla firm tylko z odpowiednim stażem?

Zanim złoży się w banku wniosek kredytowy, trzeba sprawdzić, czy dany podmiot przewiduje przyznanie pożyczki przedsiębiorcom o danym stażu. Zdarza się bowiem, że poszczególne instytucje umożliwiają ubieganie się o zaciągnięcie zobowiązania firmom działającym minimum 6 lub 12 miesięcy. Tzw. kredyty na start nie wszędzie są spotykane, gdyż dla banków tego rodzaju produkty są obarczone bardzo dużym ryzykiem.

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy chcący dopiero ruszyć ze swoim biznesem, nie mają szans na pożyczenie odpowiedniej ilości pieniędzy od banku. Na rynku dostępne są specjalne opcje dla takich klientów, przy czym trzeba pamiętać, że w ich przypadku niezbędne będzie spełnienie dodatkowych formalności.


Biznesplan i inne dokumenty

Chcąc uzyskać kredyt na nową firmę lub do uruchomienia dodatkowej działalności w istniejącym przedsiębiorstwie, należy wcześniej przygotować w banku szczegółowy biznesplan. Powinien on m.in. zawierać szacowane koszty, przewidywanie zarobki, orientacyjny czas generowania zysków itp. Im bardziej szczegółowy biznesplan, tym mniejsze szanse na to, że bank będzie oczekiwał od nas dodatkowych wyjaśnień. Oczywiście dokument musi pokazać, że planowana działalność okaże się rentowna.

Poza biznesplanem warto od razu przygotować sobie zaświadczenie o niezaleganie z płatnościami w ZUS oraz Urzędzie Skarbowym oraz wpis do rejestru działalności gospodarczych.

Zabezpieczenie kredytu

W zależności od oferty oraz wysokości kwoty, o jaką się staramy, bank może wymagać od nas zabezpieczenia zaciąganego kredytu. Tę formę może przybrać wkład własny (tak jak przy kredytach hipotecznych), nieruchomość itd. Konieczne może także okazać się skorzystanie z obowiązkowego ubezpieczenia oferowanego przez sam bank. Wszystko w celu zmniejszenia ryzyka ponoszonego przez kredytodawcę nieodzyskania pożyczonych pieniędzy.

Jak najlepiej przygotować się do złożenia wniosku?

Zanim złożysz wniosek, upewnij się, że zrobiłeś wszystko, aby otrzymać pozytywną decyzję z banku. Spójrz na swój biznesplan i zadecyduj, czy na pewno prezentuje się on w odpowiedni sposób. Odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno przekona on kredytodawcę do pożyczenia Ci pieniędzy. Jeśli wiesz, że do uzyskania pożyczki niezbędna będzie wkład własny, sprawdź, czy posiadasz odpowiedniej wielkości kapitał. Ureguluj też inne zobowiązania. Posiadanie niespłaconych pożyczek lub kredytów znacząco obniża szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji z banku. Warto także dokładnie przeanalizować, czy kwota, o jaką mamy zamiar się ubiegać, nie jest za wysoka.

Dodatkowe opłaty

Pamiętaj też o dodatkowych opłatach. Przy kredycie firmowym na potencjalnym kredytobiorcy spoczywa obowiązek uregulowania takich kosztów jak wykupienie polisy na życie lub innego rodzaju ubezpieczeń, usługi wirtualnego biura itd. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji klienta a także od wybranej przez niego oferty.

Artykuł przygotowany przy wsparciu eksperta kredytowego https://plcg.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *