Czym jest kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny

Długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Kredyt hipoteczny jest najczęściej udzielany na sfinansowanie zakupu nieruchomości lub inwestycji budowlanej. Wymagania naszego społeczeństwa są coraz większe, a możliwości raczej niezmienne. Stare powiedzenie „kupiłby wieś, ale pieniądze gdzieś”, nadal jest na czasie. Każdy z nas chciałby mieć własny dom czy mieszkanie, ale często zwyczajnie nas na nie nie stać. Z pomocą przychodzi wtedy kredyt hipoteczny. Jest to specyficzna forma finansowania zakupu nieruchomości.

Czym jest kredyt pod hipotekę?

W przypadku dużych kredytów bank chce jakieś potwierdzenia, swoistego zastawu na wypadek niemożności spłacenia kredytu. Bank chce mieć pewność, że nie straci na pożyczaniu pieniędzy. Wystosowuje do klienta ofertę, która gwarantuje mu uzyskanie kredytu, w zamian za przekazanie jakoby pod zastaw domu lub mieszkania, które będzie kupowane. Nieruchomość można kupić pod hipotekę tej nieruchomości, którą kupimy za pieniądze z kredytu lub innej, która jest w naszym posiadaniu. Kredyt hipoteczny uprawnia bank do odebrania nam domu czy mieszkania w momencie, gdy nie będziemy mogli spłacić swojego zadłużenia

Czy warto brać kredyty hipoteczne?

Taki kredyt jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że będziemy w stanie oddać do banku pieniądze, które pożyczyliśmy. Musimy mieć więc jakieś zabezpieczenie, najlepiej stabilną, dobrze płatną pracę lub inne dobra, które można byłoby spieniężyć w razie potrzeby. Ktoś, kto zarabia mniejsze pieniądze i kog sytuacja finansowa jest niestabilna, może mieć problem ze spłatą zadłużenia. Wtedy kredyt pod hipotekę staje się wręcz niebezpieczny. Możliwa jest strata domu lub mieszkania, a co w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca nie ma innego miejsca, w którym mógłby zamieszkać? Przed podpisaniem umowy na kredyt hipoteczny, należy dokonać swoistego rozpoznania rynku, żeby upewnić się, że nasza sytuacja jest dobra, a spłata nie będzie stanowiła żadnej trudności. Dobrze będzie skonsultować się z doradcą kredytowym, który oceni naszą zdolność i zaproponuje najlepszy system spłaty kredytu hipotecznego. Trzeba pamiętać też o tym, by taki kredyt ubezpieczyć. Zazwyczaj leży to już w gestii banku.

Jeden komentarz do „Czym jest kredyt hipoteczny

  1. Bardzo ciekawie opisana kwestia kredytu hipotecznego i na pewno trzeba przemyśleć wszystkie kwestie oraz rozważyć wszystkie za i przeciw. Na pewno w podjęciu decyzji może się okazać pomocny doradca kredytowy który rozwieje dużo wątpliwości związanych z kredytem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *