Osoby chcące prowadzić działalność rolniczą, bardzo często odnoszą się do przepisów określających zasady działalności gospodarczej. Niestety jest to błąd, który już na początku działalności może doprowadzić do wielu nieporozumień i dodatkowych opłat. O czym zatem każdy rolnik powinien wiedzieć, przed rozpoczęciem własnej działalności rolnej?
Działalność gospodarcza a działalność rolnicza
Polskie prawo jednoznacznie dzieli dwa podstawowe rodzaje działalności na działalność gospodarczą i rolniczą. W tym drugim przypadku, rolnik chcący ją prowadzić, musi uzyskiwać plony w stanie nieprzetworzonym, bądź też produkty zwierzęce z własnego chowu. Dotyczy to również tych osób, które zajmują się produkcją materiału siewnego, rozrodczego i ogólnie pojętą produkcją zwierzęcą (np. w stawach hodowlanych).
W praktyce oznacza to, że księgowość rolnicza będzie nieco różniła się od księgowości prowadzonej w kontekście działalności rolniczej. Na czym będą polegać podstawowe różnice?
KPiR a rolnictwo
1. W przypadku rolników prowadzących działalność rolniczą, księga przychodów i rozchodów powinna być prowadzona w sposób uproszczony. Niemniej i tak trzeba ją założyć, albo z dniem 1 stycznia (nowy rok podatkowy), albo z dniem rozpoczęcia działalności rolniczej. Należy również pamiętać o konieczności jej zbroszurowania a także o jej ponumerowaniu.
2. Każde zdarzenie udokumentowane w księdze przychodów i rozchodów, powinno być powiązane z określonym dokumentem (np. PZ, Fakturą VAT itd.). Co więcej, należy bezwzględnie zwracać uwagę na sposób numeracji pism i zdarzeń. Dzięki temu, będzie można łatwo odszukać konkretne zdarzenie i przypisany do niego dokument.
3. Jeśli już mowa o dowodach księgowych, to należą do nich następujące dokumenty:
– zestawienia dochodów (w rozliczeniu dziennym),
– noty księgowe, dokonywane w celu wykonania korekty zapisów w dokumentacji,
– dowody przesunięć środków wchodzących w skład majątku przedsiębiorstwa rolniczego.
– dowody opłat poniesionych z tytułu zapłaty za usługi pocztowe, lub bankowe,
– pozostałe dowody opłat, realizowane również na podstawie dedykowanych książeczek.
4. Gdy już posiadamy odpowiednio przygotowaną księgę, należy pamiętać o jej stosownym przechowywaniu. Koniecznie musi ona znajdować się w siedzibie rolnika. Niemniej, może ją przechowywać również biuro rachunkowe o ile prowadzi ono księgowość danej jednostki. Co równie ważne, jeśli księga jest przechowywana przez biuro, koniecznie należy powiadomić o tym naczelnika Urzędu Skarbowego (do 7 dni od rozpoczęcia działalności). Informacja ta powinna zostać przesłana do Urzędu, który jest tożsamy dla miejsca zamieszkania danego rolnika.
Na koniec jeszcze kilka ważnych informacji. Księga przychodów i rozchodów to bardzo ważny dokument, który należy prowadzić w sposób staranny i przejrzysty. Podczas sporządzania kolejnych zapisów, rolnik powinien pamiętać, że obowiązują go te same zasady, co większości podatników. Niemniej, nie musi on dostosowywać się do regulacji dotyczących spisu z natury i prowadzenia ewidencji sprzedaży. Więcej informacji na temat finansów, prowadzenia gospodarstwa rolnego, księgowości w rolnictwie znajdziecie tu https://agrofundusz.pl/aktualnosci/.
2 komentarze do „Księgowość rolnicza – co rolnik powinien wiedzieć!”
Wiedza o finansach, podstawy księgowości to podstawa w każdej działalności nawet rolniczej.
No nareszcie fajny, konkretny artykuł odnośnie księgowości i rolnictwa.