Nowa usługa Twój e-PIT, czy warto skorzystać?

Samodzielne rozliczanie się z podatków bywało dla niektórych kłopotliwe, ponieważ nie każdy wiedział jak prawidłowo wypełnić zeznanie podatkowe. Popularnym rozwiązaniem było zlecenie tego komuś innemu, komuś kto się na tym znał. Rok 2019 jest w tej kwestii przełomowy, ponieważ aktualnie takie zeznanie wypełni za każdego Urząd Skarbowy. Jak to dokładnie wygląda i o czym trzeba pamiętać?

Czym jest Twój e-PIT

Twój e-PIT to zeznanie podatkowe przygotowane przez Urząd Skarbowy. Znaleźć w nim można wszystkie dane takie jak dochód, kwotę nadpłaty / do zapłaty itp. Ulgi oraz dane organizacji pożytku publicznego zostały takie same jak w zeznaniach zeszłorocznych. Tak wypełniony e-PIT znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów. Twój e-PIT dla przedsiębiorców będzie dostępny niestety dopiero w 2020 roku.

Jak złożyć e-PIT

Logując się na stronie uzyskujemy dostęp do zeznania podatkowego. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub wykorzystując do tego dane:

  • PESEL,
  • kwota przychodu wykazana w PIT z roku 2017,
  • jedna z kwot przychodu za rok 2018.

Co można zrobić po zalogowaniu?

  1. zaakceptować przygotowane zeznanie,
  2. zmienić w zeznaniu dane takie jak: sposób rozliczenia (wspólnie z małżonkiem lub samotnie), organizację pożytku publicznego, ulgi lub dodać inne dane jak np. darowizny,
  3. odrzucić przygotowany e-PIT. W takiej sytuacji przygotowane zeznanie nie będzie brane pod uwagę, ale trzeba będzie przygotować je samodzielnie,
  4. nie robić nic. W tym wypadku 30 kwietnia przygotowane przez Urząd Skarbowy zeznanie zostanie uznane za złożone.

O czym trzeba pamiętać?

To, że Urząd Skarbowy wypełnia zeznanie to jedno, ale trzeba pamiętać o tym, że w dalszym ciągu to my jesteśmy odpowiedzialni za dane, które się w nim znajdują. Warto sprawdzić czy zeznanie zostało wypełnione prawidłowo i czy uwzględnione zostały wszystkie przychody.

Dlaczego warto rozliczyć podatek samodzielnie?

Rozliczając PIT samodzielnie przez internet możemy liczyć na dużo szybszy zwrot z podatku. Pieniądze pojawią się na koncie w ciągu 45 dni, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny, nawet w ciągu 30 dni.

Składając deklarację w tradycyjnej, papierowej formie czas oczekiwania na zwrot może wynieść nawet 3 miesiące.

Nie robiąc nic, na zwrot trzeba będzie czekać aż do 15.06.2019 roku.

Z tego powodu warto sprawdzić Twój e-PIT odpowiednio wcześniej, albo przygotować go samodzielnie.

Podsumowanie

Usługa e-PIT to znacznie ułatwienie życia, które pozwala częściowo zapomnieć kwestiach związanych z rozliczeniem podatkowym. Częściowo, ponieważ w dalszym ciągu warto takie zeznanie sprawdzić przed zaakceptowaniem, aby uniknąć później niepotrzebnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *