Jak robić przelewy zagraniczne

Jak robić przelewy zagraniczne

      1 komentarz do Jak robić przelewy zagraniczne

Wiele osób ma poważne obawy przed wysyłaniem pieniędzy za granicę. Wydaje się, że nie są całkiem bezpodstawne, gdyż nie mając odpowiedniej wiedzy na ten temat, można natknąć się na niespodziewanie wysokie opłaty robiąc przelewy zagraniczne.

Przelewy zagraniczne typu SWIFT

Za pomocą tego typu przelewu, pieniądze można wysłać w zasadzie do każdego kraju. Niemniej jednak, jest to kosztowny sposób na przesyłkę pieniędzy. Przeważnie, prowizja wynosi od 0.25 do 0.35 % przelewanej kwoty. Jednakże, są pewne obostrzenia, a mianowicie nigdy opłata nie może być mniejsza niż 20 lub 30 złotych. Jaka jest minimalna opłata, zależy od poszczególnych banków. Oznacza to więc, że w skrajnych sytuacjach, przelewając niewielkie kwoty, można narazić się na opłaty wynoszące co najmniej drugie tyle. Jednakże, zawsze istnieje również pewna maksymalna kwota, jaką można zapłacić. Stąd też, przelewanie dużych kwot gwarantuje oszczędność.

Od kogo pobierane są opłaty za przelewy zagraniczne

W przelewie pieniędzy biorą udział dwa podmioty, jeden który je wysyła oraz drugi odbierający. Każdy z nich może pokrywać koszty przelewu. Jeśli wybierze się przelew SWIFT typu OUR za wszystko płaci nadawca przelewu, to on ponosi całość kosztów. Jednakże, są jeszcze inne rodzaje przelewów SWIFT. Przelew SHA to taki, za który do banku z którego wychodzą pieniądze prowizję płaci osoba je wysyłająca. Jednakże, jeśli konieczne jest jeszcze uiszczenie opłaty w banku odbiorcy lub w bankach pośredniczących, obciążany jest rachunek odbiorcy. Przelew BEN natomiast zrzuca obowiązek opłacenia wszystkich kosztów na odbiorcę przelewu.

Przelewy zagraniczne SEPA

Innym dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przelewy zagraniczne, są przelewy SEPA. Są one zdecydowanie tańsze, gdyż przeważnie kosztują jedynie około 5 zł. Wysłanie przelewu jest proste, wystarczy podać podczas robienia przelewu kod BIC, będący swego rodzaju identyfikatorem banku. Do tego, ważne jest, aby numer rachunku podać w odpowiednim formacie. Jest to tak zwany numer IBAN, zawierający litery oznaczające kraj, w którym siedzibę ma dany bank.

Należy wspomnieć o tym, że niestety przelewy zagraniczne SEPA nie są tak uniwersalne, jak przelewy SWIFT. Rzecz w tym, że w ten sposób nie można wysłać pieniędzy do każdego państwa na świecie. Przelewy SEPA obsługiwane są jedynie przez kraje europejskie należące do Unii oraz przez Islandię, Norwegię, a także Szwajcarię i Liechtenstein.

Stroną pozwalająca wykonywać tanie przelewy zagraniczne jest https://www.transfergo.com.

1 comment on “Jak robić przelewy zagraniczne

  1. ekantor.pl

    Zawsze się bałem robić przelewy zagraniczne Internetowo. Nie wiem, kiedy spróbuje, na pewno nie szybko. A jeśli chodzi o artykuł, jest fajnie napisany i ciekawy, lecz mnie dalej nie przekonał co do przelewów zagranicznych.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.