Żuraw hydrauliczny to sprzęt ciężki, który z powodzeniem może być wykorzystywany do przemieszczania bardzo ciężkich towarów z jednego miejsca na drugie w sposób niezwykle bezpieczny i szybki. W takich żurawiach zamontowano specjalne układy hydrauliczne, dzięki czemu urządzenie może działać bez problemów i podnosić towary oraz przedmioty o dużych gabarytach.
W układzie hydraulicznym znajduje się specjalny płyn, dzięki któremu właśnie można transportować m.in. kontenery. Zwykle kabina operatora w tego typu maszynach umiejscowiona jest na solidnych, stalowych podstawach. Zazwyczaj są one zamykane, tak aby zapewnić operatorowi jak największe bezpieczeństwo na dużych wysokościach, podczas realizowanych zleceń transportowych. Zdecydować można się na żurawie:
- nieruchome,
- umieszczone na kołach,
- umieszczone na traktach.
Każdy żuraw posiada specjalny wysięgnik o zróżnicowanych wymiarach. To właśnie zadaniem operatora jest umiejętne sterowanie wysięgnikiem, aby móc podnosić różnorodne towary.
Jak działają żurawie hydrauliczne?
Silniki zawarte w żurawiach są niezwykle funkcjonalne, ponieważ napędzają je one do działania. Dzięki takim silnikom napędzana jest umiejscowiona w nich pompa hydrauliczna, pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia wytwarzanego wewnątrz maszyny. Ciśnienie to działa na płyn zamieszczony w układzie hydraulicznym. Cały proces odbywa się w pełni bezpiecznie, dlatego też operatorzy nie muszą obawiać się o swoje zdrowie. To ciśnienie przenoszone jest wtedy na inne podzespoły, wytwarzając przy tym siłę niezbędną do podnoszenia poszczególnych towarów i przedmiotów.
Gdzie można wykorzystywać żurawie hydrauliczne?
Żurawie hydrauliczne w dzisiejszych czasach można wykorzystywać w wielu różnych miejscach, m.in.:
- na placach budowy,
- w magazynach,
- w stoczniach,
- na statkach.
Widać, że ich wykorzystanie jest naprawdę bardzo uniwersalne, a tajemnica sukcesu tkwi w umiejętnym operowaniu takim sprzętem, dlatego też odpowiadają za to doświadczeni i wykwalifikowani operatorzy. Oczywiście przed przystąpieniem do pracy tacy operatorzy muszą przejść odpowiednie szkolenia teoretyczne oraz praktyczne, nie zapominając o szkoleniu BHP. Dopiero tak przygotowany operator może zasiąść w kabinie i operować żurawiem hydraulicznym, aby nie wyrządzić krzywdy sobie oraz innym osobom, np. znajdującym się na terenie placu budowy, gdzie sprzęt jest aktualnie wykorzystywany do realizowania prac budowlanych.
Ważne jest oczywiście to, aby w razie jakichkolwiek awarii technicznych natychmiastowo przerwać pracę i udać się w bezpieczne miejsce. Jeśli się tego nie zrobi można stworzyć bardzo duże zagrożenie dla siebie, innych ludzi, ale też dla budynków znajdujących się w okolicy. Żuraw musi zostać prawidłowo ustawiony, w miejscu, gdzie będzie chciało się z niego korzystać, tak aby przypadkiem się nie przewrócił na skutek różnych czynników zewnętrznych. W ten sposób zmaksymalizuje się bezpieczeństwo pracy, dlatego też takim posunięciom poświęca się naprawdę dużo czasu, aby niwelować ryzyko do minimalnego stopnia.
Autor: https://e-hak24.pl/dzwignice/zurawie-warsztatowe