Uwaga na oferty pracy w domu

praca w domu

Praca w domu jest nierzadko ideałem dla osób pracujących na etacie w biurowcach. Młodzi ludzie, poszukując najlepszego dla siebie sposobu na zarabianie pieniędzy, często przyglądają się atrakcyjnie wyglądającym ofertom pracy zdalnej, publikowanym na grupach Facebook lub portalach ogłoszeniowych. Niestety większość z nich nie jest prawdziwymi ofertami pracy.

Praca w domu – na co uważać?

W internecie bez problemu znaleźć można wiele różnego rodzaju ofert dotyczących pracy w domu. Z pewnością część z nich to oferty prawdziwe, które pozwalają zarabiać mniejsze lub większe pieniądze, ale niestety znajdą się też oszustwa. Na co uważać poszukując oferty pracy w domu?

Afiliacja produktów bankowych

Najczęstszym przykładem nadużycia są oferty „pracy”, które są w rzeczywistości programami partnerskimi dla konkretnych produktów bankowych. Dający tego typu ogłoszenia mają prowizje od np. lokat, które zostaną zakupione za pośrednictwem ich linka afiliacyjnego. „Praca” polega tutaj na tym, że i my będziemy nawoływać kolejne osoby do rejestracji w programie, a osobom, które są „wyżej” nabijać tym samym wyższe prowizje. Trudno nazwać to pracą. W tym przypadku nie ma mowy o pewnym zarobku, który tak mocno jest podkreślany w ogłoszeniu.

Nie oznacza to jednak, że afiliacja to oszustwo. Zarabianie na promowaniu tego typu ofert jest jak najbardziej możliwe, ale nie w ten sposób.

Składanie długopisów

O dziwo, składanie długopisów wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem i wiele osób gotowych jest podjąć się tego zajęcia. Tego typu praca była popularna zwłaszcza kilka lat temu, gdy szło zarobić w ten sposób jakieś pieniądze, ale jest to zwyczajnie nieopłacalne.

Co ciekawe, w internecie ofert pracy dotyczących składania długopisów nie brakuje. Niestety zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie to oszustwo. Więcej na ten temat na stronie: https://otsm.pl/skladanie-dlugopisow-jak-to-faktycznie-wyglada/

Piramidy finansowe

W tym przypadku chodzi o zakładanie konta w programie, w którym osoba oferująca Ci pracę, otrzymuje małą kwotę. Ty – jako nowy członek „firmy” – zarobisz bardzo niewiele lub wcale. Często w tego typu programach jesteśmy proszeni o wpłacenie pieniędzy w dolarach. Jeśli to uczynimy – celem późniejszego zysku – z dużym prawdopodobieństwem swoją gotówkę stracimy, a nasz „rekruter” otrzyma prowizję od wpłaconej przez nas sumy. Abyśmy mogli zarabiać na tych samych zasadach co nasz „pracodawca” musimy wykonywać te same zadania co on. A zatem reklamować się na grupach Facebook’a, portalach ogłoszeniowych i … oszukiwać ludzi perspektywą godnego zarobku.

Po czym rozpoznać nieprawdziwą ofertę pracy w domu?

Jeśli zobaczymy wystarczająco dużo tego typu ofert pracy, ich cechy charakterystyczne zaczną nam się uwypuklać, a wtedy rozpoznanie przyjdzie z łatwością. Wchodząc w piramidy finansowe lub sprzedając produkty bankowe stracisz czas, a pieniądze zarobią jedynie firmy, które są właścicielami danych artykułów. Przyjrzymy się najbardziej popularnym zwrotom i zachętom, jakie spotkać można w ogłoszeniach takich ofert „pracy w domu”:

  • „Zarobisz 1 000 zł w tydzień! Bez wysiłku!” | „Zarobisz od 3 000 zł wzwyż”
  • „Bez wkładu własnego, bez inwestycji”
  • Wymagania 18 lat i konto bankowe
  • Kilka wypłat w ciągu dnia, szybkie wypłaty
  • Duże zarobki przy pracy dodatkowej
  • Krótki czas pracy – pracujesz tylko 30 minut/1h/2h dziennie
  • Często występuje również zdjęcie dużej ilości banknotów
  • „Nie składaj CV. Napisz do mnie wiadomość”

Jak wygląda prawdziwa praca w domu?

Oczywiście, mimo wielu nadużyć w przypadku ofert, praca w domu jest jak najbardziej możliwa. Zarówno w oparciu o normalną umowę, jak i praca na własny rachunek jako freelancer. Ta druga opcja wydaje się zdecydowanie ciekawsza, ponieważ daje nieograniczony potencjał zarobkowy oraz mniejszą kontrolę przez przełożonych. Sami ustalamy czas wykonywania pracy, ale musimy uważać na terminy, aby zbytnio nie odkładać wszystkiego na później.

Własny blog

Założenie bloga może generować duże dochody. Warto jednak pamiętać, że tutaj liczy się przede wszystkim cierpliwość. Pieniądze bowiem nie przyjdą od razu, a swoją pozycję trzeba będzie budować stopniowo. Mimo wszystko blogowanie jest w stanie przynieść zarobki w miarę krótkim czasie, pod warunkiem, że blog będzie przemyślany. Warto pisać o swoich pasjach czy zainteresowaniach, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć tematy na kolejne wpisy, a także sprawić, że zamieszczane na blogu treści będą ciekawe i wartościowe. Istotny jest także styl pisania – powinien być lekki i przyjemny dla odbiorców, jednak znaczenie ma także umiejętność poprawnego tworzenia zdań czy znajomość zasad gramatyki oraz interpunkcji.

Copywriting

Pisanie tekstów na zlecenie jest jedną z najbardziej popularnych form pracy w domu. Mogą to być teksty różnej jakości – od tak zwanych precli po specjalistyczne artykuły. Jest to doskonała forma zarobku dla osób, które mają lekkie pióro i bez większych problemów są w stanie pisać na każdy temat. Istnieje wiele sposobów na znalezienie ofert pracy – od pisania dla serwisów, po założenie własnej działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Praca w domu ma bardzo wiele zalet i zdecydowanie warto się nią zainteresować. Przede wszystkim ze względu na elastyczne godziny pracy oraz nieograniczone możliwości zarobkowe, które zależą w głównej mierze od poświęconego czasu i umiejętności. Trzeba jednak uważać wybierając odpowiednią ofertę, ponieważ może okazać się, że zarobionych pieniędzy nigdy nie zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *