Apteczka pierwszej pomocy – zasady jej kompletowania

Kompletowanie apteczki pierwszej pomocy jest uzależnione od jej przeznaczenia. Inne wymogi są stawiane apteczkom potrzebnym w obiektach użytku publicznego, firmach czy też w domach. Niemniej jednak każda z nich powinna zawierać podstawowy zestaw elementów, który zostaje ewentualnie rozszerzony zależnie od specyfiki jej przeznaczenia.

Podstawowe wyposażenie apteczki

Przede wszystkim każda apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać:

– przybory opatrunkowe i ratunkowe – kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem, plastry na szpuli, bandaże elastyczne i dziane w różnych rozmiarach, nożyczki do cięcia bandaży oraz nożyczki do cięcia ubrań, chusty trójkątne;

– przedmioty zabezpieczające osobę ratującą – rękawiczki medyczne jednorazowe (lateksowe, nitrylowe) w różnych rozmiarach, środki do dezynfekcji dłoni, maseczki do sztucznego oddychania.

W przypadku apteczek zakładowych, biurowych czy też znajdujących się w miejscach użytku publicznego poza apteczką przechowywane są płyny do dezynfekcji oraz leki.

Apteczka domowa – zasady jej kompletowania

Poza podstawowym wyposażeniem apteczka domowa jest dodatkowo wzbogacona o preparaty umożliwiające szybką pomoc domowników w różnych sytuacjach. Są to najczęściej:

– środki ułatwiające gojenie się ran oraz łagodzące oparzenia – opatrunki żelowe, pantenol w piance, kremy łagodzące;
– preparaty na miejscowe stłuczenia, obrzęki – żele lub kemy o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym;
– środki łagodzące ukąszenia owadów;
– sprzęt medyczny – termometr, inhalator, ciśnieniomierz.

W domowej apteczce powinny się również znaleźć następujące leki:

– przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe (np. paracetamol, ibuprofen);
– przeciwbiegunkowe – np. węgiel aktywny, loperamid i środki zapobiegające odwodnieniu – np. elektrolity;
– przeciwalergiczne – np. wapno, leki przeciwhistaminowe;
– łagodzące objawy przeziębienia i grypy – preparaty zwierające zwykle paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, pseudoefedrynę, dekstrometorfan, feniraminę, krople do nosa, środki łagodzące ból gardła,
– łagodzące problemy żołądkowe – np. krople żołądkowe, preparaty na niestrawność, zgagę, przeciw zaparciom czy wzdęciom.

Warto podkreślić, że kompletowanie apteczki domowej należy dostosować do potrzeb domowników oraz jej zawartość systematycznie kontrolować. Uzupełniać braki i sprawdzać daty ważności preparatów. Nie należy żadnych medykamentów stosować po upływie ich terminu ważności, tylko oddać do apteki.

Przedmioty, które powinny znaleźć się w apteczce znajdziemy na stronie http://hurtowniamedyczna.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *