Konto oszczędnościowe – kiedy warto założyć?

konto oszczędnościowe

Na konto oszczędnościowe decyduje się coraz większa liczba Polaków. Wynika to z faktu iż z roku na rok rosną w Polsce zarobki, a dodatkowo niepewność spowodowana wysokością emerytury w przyszłości zachęca do szukania alternatywy w zakresie odkładnia środków pieniężnych. Konta oszczędnościowe sprawiają, że zgromadzone na koncie oszczędności mogą się bardzo szybko pomnażać. Wystarczy tylko przenieść w odpowiednie miejsce swoje środki i czekać aż pojawią się odsetki.

Zalety konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe pozwala na czerpanie zysków ze zgromadzonych środków pieniężnych nawet w przypadku tych najmniejszych kwot. W odróżnieniu od tradycyjnych lokat, pomimo tego, że zdeponowane środki cały czas zwiększają się, ze względu na odpowiednie oprocentowanie, w każdej chwili można je podjąć bez ryzyka utraty wypracowanego dotychczas zysku. Zyski w postaci odsetek są bowiem naliczane proporcjonalnie w stosunku do dnia ich wypłaty. Ponadto oprocentowanie środków na koncie oszczędnościowym jest podobne, a często niewiele mniejsze od tego na standardowej lokacie pieniężnej.

Kiedy warto jest zdecydować się na konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą czerpać zyski ze swoich oszczędności, ale jednocześnie chcą mieć cały czas do nich dostęp, tj. możliwość podjęcia środków ze względu na ważny, nieplanowany wydatek. Jest to szczególnie ważne wśród osób, które prowadzą duże gospodarstwa domowe, narażonych w związku z tym na duże obciążenie finansowe. Takie konto oszczędnościowe pozwoli na podjęcie środków np. w skutek nagłej choroby, konieczności wymiany sprzętu AGD czy też naprawy samochodu.

Co należy brać pod uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Decydując się na założenie konta oszczędnościowego trzeba zwrócić uwagę na kilka jego podstawowych parametrów. Dzięki temu będzie to konto idealnie skrojone do aktualnych potrzeb. Pierwszym z takich parametrów jest system rozliczania odsetek. Zdecydowanie najlepsze są rachunki oszczędnościowe z odsetkami rozliczanymi codziennie, ale można się także spotkać z takimi kontami, gdzie odsetki rozliczane są miesięcznie lub nawet kwartalnie.

Drugą, niezwykle istotną kwestią jest stopa oprocentowania konta. Zwykle jest ona podobna do oprocentowania lokat. Często banki uzależniają ją od ilości środków gromadzonych na koncie. Im liczba środków na koncie jest większa, tym na większe oprocentowanie w skali roku można liczyć.

Równie istotne są również ewentualne opłaty ponoszone przy wypłacie środków z konta oszczędnościowego. Zwykle taka wypłata środków jest darmowa, chociaż zdarza się również, że banki umożliwiają np. darmową wypłatę środków raz w miesiącu, a kolejne wypłaty w danym miesiącu są już niestety obciążone dodatkowymi prowizjami.

Wybór konta oszczędnościowego ze względu na fakt, iż takie konto może posiadać wiele parametrów, nie należy do najłatwiejszych zadań. W pierwszej kolejności warto jest zwrócić się z prośbą o pomoc do banku, który obsługuje nasz standardowy rachunek bankowy. Zdarza się, że dla stałych klientów bank przygotowuje znacznie bardziej atrakcyjną ofertę oszczędzania niż wynikałoby to z warunków dostępnych chociażby na stronie internetowej.

Jak można otworzyć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest zwykle uzupełnieniem konta osobistego, a więc jego subkontem, które może być obsługiwane z poziomu Internetu lub też przy wykorzystaniu pomocy konsultanta. Aby utworzyć konto oszczędnościowe trzeba zatem w pierwszej kolejności uruchomić konto osobiste. Dopiero wtedy można poprosić bank o to, by założył dodatkowe konto oszczędnościowe, na które będą przelewane środki pieniężne w celu uzyskania zysków z ich oprocentowania.

Przed otwarciem konta oszczędnościowego warto jest zapoznać się dokładnie z jego regulaminem. W ten sposób uniknie się konsekwencji związanych z brakiem wiedzy na temat zasad jego użytkowania, chociażby w postaci opłat, które mogą zniweczyć cały trud podjętej próby oszczędzenia większej kwoty pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *