Nauka języków obcych w Polsce – angielski nadal na podium?

Koniec roku to zwykle czas podsumowań. My postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądały w tym roku statystyki nauki języków obcych. Czy angielskie jest nadal najpopularniejszy? A może jednak Polacy decydują się na naukę innych języków?

Angielski na podium od lat

Najczęściej wybieranym językiem obcym jest nadal angielski. Co roku jego naukę rozpoczyna około 60 tysięcy Polaków, w większości są to dzieci. Wśród dorosłych powszechniejsza jest kontynuacja nauki i zdobywanie kolejnych poziomów. Popularność angielskiego nie powinna nikogo dziwić, to przecież współczesna lingua franca. 

Na rynku pracy jego znajomość staje się już normą, a dobra znajomość nie stanowi przepustki do kariery. Stąd tak wiele osób się go doucza, ponieważ brak angielskiego cv może spowodować problemy ze znalezieniem pracy, brakiem awansu albo zamykać ciekawe perspektywy.

A to właśnie szansa na lepszą przyszłość i wynagrodzenie stanowi najczęstszą motywację do nauki języków. Wśród ankietowanych przez OBOP ten powód podało prawie 60% uczestników. Innymi odpowiedziami było: podróżowanie (43%), przeprowadzka za granicę (15%), chęć poznania nowych kulturowych  i znajomych (27%).

Niemiecki, hiszpański, rosyjski?

A jaki język znajduje się na drugim miejscu? Przez ostatnie lata był to niemiecki. Jest on nadal popularny w szkole jako drugi język w toku nauczania. Polska ma także wiele kontaktów biznesowych z sąsiadami zza Odry, stąd jest zapotrzebowanie na specjalistów z tym językiem. Powoli jednak dyskwalifikowany jest przez… hiszpański. To język najchętniej wybierany język do nauki przez dorosłych zaraz po angielskim.

Za popularnością hiszpańskiego stoi kilka przyczyn. Po pierwsze język ten ma opinię łatwego do nauki, a jego pisownia jest zbliżona do języka polskiego. Po drugie znajomość hiszpańskiego znacznie ułatwia podróżowanie, ponieważ językiem tym mówi niemal tyle samo ludzi, co po angielsku. Po trzecie Hiszpania, dzięki obecności w Unii Europejskiej, często stanowi miejsce wypadów wakacyjnych, emigracji albo kraju do nauki. Pomimo kryzysu gospodarczego, w Hiszpanii mieści się wiele europejskich siedzib dużych korporacji, dlatego znajomość tego języka bywa doceniana przez pracodawców.

Dorośli chętnie uczą się także języka rosyjskiego – tutaj najczęściej inicjatywa wychodzi ze strony pracodawców.  Na rynku brakuje specjalistów z biegłą znajomością, stąd firmy są skłonne zapłacić za naukę zatrudnionych. Coraz rzadziej natomiast rosyjski jest wybierany jest do nauki w szkole. Ze względu na złe wspomnienia z okresu PRL-u oraz malejącą liczbę rusycystów, rosyjski został wyparty ze szkół przez angielski i niemiecki, a ostatnio także hiszpański.

Polacy coraz częściej uczą się języków egzotycznych

Poza podium znalazły się inne języki romańskie, jak włoski i francuski, których popularność utrzymuje się na podobnym poziomie od lat. Co roku ich naukę zaczyna około 20 tysięcy Polaków, z drobną przewagą języka znad Loary.

Natomiast nowym trendem jest nauka języków bardziej egzotycznych. Aby wyróżnić się na rynku pracy, a jednocześnie realizować swoje pasje, młodzi Polacy chętnie wybierają mniej popularne języki, jak koreański, japoński, chiński, hindi. Zjawisko to dotyczy także języków europejskich, takich jak fiński, szwedzki, norweski, czy też gaelicki… 
Najczęściej za takim wyborem stoi fascynacja daną kulturową, planowana emigracja albo chęć pracowania w międzynarodowym środowisku. Internet ułatwia naukę i pozwala znaleźć materiały, do których 20 lat nie mieliśmy dostępu. Coraz więcej szkół oferuje naukę takich języków, jedną z nich jest ESKK: https://eskk.pl/kursy-jezykowe, która oferuje już naukę na odległość aż 18 różnych języków na różnych poziomach zaawansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *